Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce v súčasnej podobe, v akej ho SNS predložila, by asi bol likvidačný aj pre tých, ktorých má chrániť. Avšak nedokonalosť prvotnej verzie tohto pokusu nič nemení na fakte, že treba chrániť slovenských výrobcov a predajcov pred neférovo zvýhodnenou zahraničnou konkurenciou

Na snímke poslanec NR SR Dušan Tittel (SNS)

Ste ešte ochotní urobiť vo vašom návrhu zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce aj zmeny zásadnejšieho charakteru?
Dušan Tittel: Áno, ešte je priestor na to, aby sme zapracovali do toho návrhu také formulácie, ktoré by zabránili zdražovaniu potravín, keďže všetky reťazce strašia hlavne tým, že sa budú zdražovať potraviny. Na druhej strane si myslím, že marže na niektoré potraviny sú extrémne vysoké a prvovýrobcovia majú obrovské problémy s nízkymi cenami, za ktoré ich produkty reťazce vykupujú, hoci to potom draho predávajú. Tu jednoducho musíme nájsť vhodný mechanizmus. Je však pravda, že keby sme ten zákon nechali v takejto podobe, mohlo by dôjsť k tomu, že niektoré reťazce by to začali zneužívať. Naším cieľom je nájsť správny mechanizmus prerozdelenia finančného bremena medzi výrobcom, predajcom a spotrebiteľom.
 
Reťazce hovoria, že zďaleka nemajú také zisky ako tvrdíte vy…
Vždy je to otázka konkrétneho produktu a konkrétneho prvovýrobcu, tieto informácie sú rôzne. Ide o to, aby sa nestávalo, že marže sú niekedy aj cez sto percent.
 
V súčasnosti sú tie kritériá nastavené tak, že by boli údajne likvidačné aj pre slovenských predajcov ako COOP Jednota alebo Starý otec…
My sme sedeli aj so zástupcami COOP Jednoty, aby sa našlo riešenie. Určite tu nie je z našej strany záujem poškodiť slovenské spoločnosti. Opakujem, ide nám naozaj len o spravodlivejšie prerozdelenie.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Dušan Tittel: O odvode pre reťazce sa ešte dá rozprávať. Dôležité je nájsť spravodlivý mechanizmus, ktorý ochráni výrobcov zobrazený najskôr Hlavné správy.