Dušan Fischer: Rozhodnutie Donalda Trumpa o odstúpení od klimatickej dohody je finálne

Bratislava 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Podľa Dušana Fischera rozhodnutie môže mať pre Ameriku a svet dva dôsledky
Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstúpení od klimatickej dohody sa nedá zvrátiť. Pre TASR to uviedol analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Dušan Fischer.
Na snímke americký prezident Donald Trump

“Podľa toho, ako vyznel Trump a šéf americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) Scott Pruitt, je toto finálne. Ide o najvážnejšie rozhodnutie USA v zahraničnej politike,” konštatoval analytik.
Podľa neho toto rozhodnutie môže mať pre Ameriku a svet dva dôsledky. “Jeden scenár môže byť taký, že svet zistí, že bez Ameriky to nejde a po 2020 budeme prosiť ďalšieho prezidenta, prípadne Trumpa, aby sa k dohode vrátil. Druhý scenár ráta s tým, že dohoda bude fungovať aj bez Ameriky a to ovplyvní ďalšie administratívy po Trumpovi,” vyhlásil Fischer.
Ako ďalej analytik povedal, americký prezident hral vo svojom prejave vyslovene domácou kartou, čo dokazuje aj jeho vyhlásenie, že nebol zvolený občanmi Paríža. Prisľúbil, že Amerika bude naďalej lídrom v klimatických otázkach, ale zároveň ochráni status quo týkajúce sa regulácií. Podľa Fischera je to neuskutočniteľné.
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok (2.6.) potvrdil plánované odstúpenie Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody. Dohodu o znížení emisií skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatickú zmenu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Súhlasilo s ňou 195 krajín.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)