Bratislava 6. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Tento štát sa hyenisticky správa k deťom s ťažkým zdravotným postihnutím. Vyhlásila to v rozprave počas mimoriadnej schôdze venovanej odvolávaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD) podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Na snímke v hornom rade vľavo predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD), v spodnom rade vľavo podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (dolný rad vľavo) a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová (dolný rad vpravo) počas mimoriadnej schôdze parlamentu 6. apríla 2017 v Bratislave

Toto sa podľa jej slov deje na úradoch spadajúcich pod rezort ministra Richtera, čím odôvodňovala návrh na jeho odvolanie. V systéme poberateľov peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia bolo podľa jej slov k 31. decembru 2015 celkovo 226.168 poberateľov.

“A ako sa tento štát prostredníctvom úradov práce, ktoré sú priamo pod vedením ministra, správajú k ťažko zdravotne postihnutým deťom od nula do šesť rokov? Okrem peňažného príspevku na zvýšené výdavky poberalo jedno dieťa peňažný príspevok na kúpu pomôcky, päť detí peňažný príspevok na osobnú asistenciu, jedno dieťa príspevok na opravu pomôcky, jedno dieťa príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia, 25 detí príspevok na kúpu motorového vozidla a tri deti príspevok na prepravu,” vymenúvala podpredsedníčka parlamentu.

Takto sa podľa jej slov správa sociálny štát k ťažko zdravotne postihnutým deťom, ktoré sú v systéme. To znamená, pri ktorých je naozaj jednoznačné, že sú zdravotne ťažko postihnuté. Následne opísala prípady niekoľkých ťažko zdravotne postihnutých detí a toho, ako sa k nim zachovali úrady.

Súčasne uviedla, že sa k nej dostávajú informácie z rôznych zariadení o tom, že sa rozmáha zvláštny trend. A teda, že deťom, ktoré prichádzajú z detských domovov, sú predpisované ťažké psychiatrické lieky.

“Tie lieky sa objavujú v detských domovoch a sú predpisované malým deťom a s nimi potom prichádzajú do reedukačných zariadení,” zdôraznila. Upozornila, že keď má ona tieto informácie, predpokladá že by ich mal mať aj minister, a preto ju zaujíma, ako to šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny rieši.

Kritizovala tiež manipuláciu so štatistikami nezamestnanosti, ku ktorej podľa nej dochádza v rezorte práce. “Tvrdím, že minister Richter manipuluje vo veľkom štatistiky nezamestnanosti. Dal príkaz na úrady práce, aby ľudí vyhadzovali z evidencie,” uviedla Ďuriš Nicholsonová. Ide v prvom rade podľa jej slov o vyraďovanie zdravotne postihnutých ľudí a tiež dlhodobo nezamestnaných v hmotnej núdzi predovšetkým z prostredia rómskych osád.