Bratislava 30. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ďuriš Nicholsonová kritizuje premiéra za jeho vyjadrenia ohľadne Rómov

S odstupom času ohlasovaná nová politika strany Smer-SD voči segregovaným Rómom naberá konkrétnejšie kontúry. Základom tohto „nového“ prístupu k rómskej otázke je tvrdý slovník. Prioritou nie sú lepšie riešenia, ale nadávky. Premiér a údajný sociálny demokrat Robert Fico vo víkendovej televíznej diskusii už hodil prvú udičku, ako to má vyzerať, keď rovnako ako jeho niekdajší koaličný partner Ján Slota použil na označenie Rómov výraz „Cigáni“. Ten má tradične negatívny odtieň.

Na snímke podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)Na snímke podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)

“Zo skúsenosti však vieme, že politici, ktorí používajú hanlivé výrazy na označenie menšiny, nepohnú s problémami týchto menšín i s problémami spolužitia väčšiny s menšinou ani o centimeter. Naopak, len posilnia vzájomnú nedôveru a nevraživosť,” hovorí podpredsedníčka NR SR za SaS a tímlíderka strany pre sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Strana Smer-SD sa rozhodla riešiť odliv svojich voličov príklonom k extrémistom, ktorí takýto slovník používajú. “Je to v ostrom protiklade s oficiálnou protiextrémistickou politikou vlády, ktorú zosobňuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za Most-Híd i splnomocnenec vlády pre rómske komunity a nominant Mostu-Híd Ábel Ravasz. Osou integrácie vylúčených Rómov sú konkrétne riešenia v sociálno-ekonomickej oblasti, a nie účelové nadávky, ktoré oslovujú v ľuďoch nízke pudy. Strana SaS takéto riešenia má a predstaví ich v krátkom čase,” uzatvára Ďuriš Nicholsonová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.