Kresťanské hodnoty mnohým politikom vo vrcholovej politike nič nevravia. Ešte dlho neutíchne to, čo sa stalo na ministerstve školstva, a len budúcnosť ukáže, a možno aj dokáže, „kde bol pes zakopaný“. Hodnotový spor o charakternú politiku sa začína rozhárať naplno. Zdá sa, že tá sa takou automaticky nestáva iba nejakým konštatovaním na bilbordoch tesne pred voľbami. Hlasovanie o generálnom prokurátorovi, ktoré do histórie vošlo ako „trnkobranie“, bolo prvou udalosťou, po ktorej padol veľký tieň pochybností. Veď sa pamätáte – zložité vysvetľovanie o prekladaní hlasovacích lístkov a neskôr vždy nervózna reakcia pri tejto zmienke. Odvtedy v Dunaji pretieklo veľa vody a médiami ešte viac pochybností. O tom či onom netreba do momentálne rozhádanej  koalície ešte prilievať olej do ohňa. Stačí si pamätať, čo všetko sa akosi „lízlo“ okolo Bélu Bugára a jeho strany. Bolo toho viac ako dosť. Dokonca aj v rámci súčasnej vládnej koalície, ktorá čelí s vážnym problémom. Vážnym a elementárne hodnotovým.

Na jeden z nich upozornil najnovšie podpredseda SNS Jaroslav Paška. Znepokojilo ho – podľa statusu na sociálnej sieti – že verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová podporila podujatie Dúhový pride  a prisľúbila na ňom osobnú účasť. Do funkcie ombudsmanky ju navrhla za MOST – HÍD ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Nuž, v podstate – asi v rámci koaličných dohôd – to bola „parketa“ MOSTU.

DOHODY-NEDOHODY

Zarazí však to, čo verejne publikoval práve Jaroslav Paška. „Keď si nás, Béla, vo februári oslovil s prosbou o podporu pre vašu kandidátku na Verejného ochrancu práv Máriu Patakyovú, tvrdil si, že je to slušná, korektná, rozvážna, kresťansky založená pani so zmyslom pre spravodlivosť, rodinné hodnoty,“ napísal Paška na Facebook. Zarazí to preto, že verejná podpora tomuto podujatiu sa akosi prieči kresťanským hodnotám a rodinným tradíciám. Ďalší problém spočíva podľa Jaroslava Pašku v tom, že „súčasťou koaličnej dohody je aj záväzok, že koaličné strany ani ich nominanti nebudú otvárať kontroverzné témy, útočiť na civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty koaličných partnerov, ich voličov a znevažovať ich“. To sa očividne „akosi“ nedodržalo. Naznačuje to, kto si ako ctí partnerské či koaličné dohody a svojich spojencov vo vláde.

VÝHRADY NA SIETI

Jaroslav Paška má naozaj vážne výhrady – cez sociálnu sieť poslal Bélovi Bugárovi odkaz, v ktorom účasť ombudsmanky na pochode „Dúhový pride“ považuje za „vulgárne gesto“, ale nielen to. „Nie som si dnes istý, Béla, či sa po tomto vulgárnom geste Tvojej nominantky proti Čl. 41 Ústavy SR (ale aj našim koaličným dohodám) nájde v klube SNS poslanec, ktorý by ešte podporil nejakého Tvojho kandidáta do akejkoľvek verejnej funkcie.“ V najnovšom svetle udalostí sa javí, že nepamätanie sa na vlastné sľuby a záväzky považujú niektorí naši politici za bežný pracovný štandard. Ako je to s tou trieskou v oku brata svojho?

Ivan ČERNÝ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK