Varšava 28. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Poľsko víta podporu, ktorá americký Senát vyslovil iniciatíve na stálu dislokáciu americkej vojenskej brigády na svojom území. Vo svojom vystúpení na plenárnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO to v pondelok vo Varšave vyhlásil predseda poľského parlamentu Marek Kuchciňski. Informoval o tom spravodajský portál Niezaležna.pl.

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Kuchciňski vysvetlil, že v súčasnej medzinárodnej situácii je prítomnosť síl Severoatlantickej aliancie na východnom krídle nevyhnutná. “Preto s radosťou a nádejou vítame rozhodnutie Senátu USA z 24. mája tohto roku o podpore stálej dislokácie brigády amerických síl v Poľsku,” dodal.
Poľský prezident Andrezj Duda sa vo svojom prejave vyslovil za posilnenie transatlantických vzťahov ako hlavnej záruky bezpečnosti v Európe. Súčasne vyzval na zvýšenie výdavkov na obranu v jednotlivých členských štátoch. Dodal, že “stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou”.
Parlamentné zhromaždenie NATO sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách, pričom Varšava je ich hostiteľom už tretíkrát. Do poľskej metropoly sa zišlo 260 poslancov z 29 členských krajín NATO, ako aj delegácie z ďalších 16 partnerských štátov a osem delegácií z krajín, ktoré majú štatút pozorovateľa.
Organizátori informovali, že hlavnými témami schôdzky je skúmať možnosti, ako čeliť výzvam prichádzajúcim z Ruska, plnenie úloh súvisiacich s rozpočtom NATO a podpora protiteroristických operácií v Afganistane a Iraku.
 
Príspevok Duda: Stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou zobrazený najskôr Hlavné správy.