Svet 17. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Geert Vanden Wijngaert)
 
Držiteľka Nobelovej ceny za mier Mairead Maguireová varuje Západ pred démonizáciou Ruska, predstavujúc ho ako nebezpečného pre svet

Na snímke lídri za okrúhlym stolom počas rokovania Severoatlantickej rady na samite NATO v sídle NATO v Bruseli

Vnímanie Ruska ako obetného baránka, čo aktívne propaguje Západ, je “neospravedlniteľné”, čím sa vracia svet späť do éry studenej vojny a stavia ho na pokraj katastrofy, varovala Mairead Maguireová, mierová aktivista zo Severného Írska.
Vo svojom príspevku pre Common Dreams píše, že Rusko sa stalo najnovšou obeťou hystérie obviňovania, ktorú vytvárajú USA a ich západní spojenci, aby ospravedlnili svoje stále sa zvyšujúce vojenské výdavky. “Všetky armády musia mať nepriateľa, aby ich považovali za potrebné,” povedala a dodala, že ľudia “musia byť presvedčení, že je potrebné podniknúť kroky na ochranu slobody svojej krajiny”.
Západné elity totiž pociťujú, že strácajú vnímanú nadradenosť a globálnu hegemóniu v súvislosti s novými rastúcimi mocnosťami, akými sú Rusko a Čína. “Úprimne veríme, že západní spojenci sa vzdajú svojej moci? Môj názor je: nie ľahko. Staré zanikajúce ríše budú bojovať zubami-nechtami, aby ochránili svoje finančné záujmy, ako je ropný dolár a mnohé výhody, ktoré prináša ich moc nad krajinami postihnutými chudobou,” poznamenáva Maguireová.
Démonizácia Ruska “jednou z najnebezpečnejších vecí, ktoré sa dnes dejú v našom svete,” konštatuje ďalej Maguireová, pričom poukazuje na “množstvo protiruskej propagandy v dnešných médiách, vojenské námorné hry NATO v Čiernom mori, zvyšovanie vojenských výdavkov, protiraketové základne v Rumunsku, v Poľsku a vojenské cvičenia blízko ruských hraníc”. Podľa nej predstavovanie Ruska ako “obetného baránka” je “neospravedlniteľnou hrou”. Takáto veľká propaganda šírená západnými médiami je doslova “návratom do éry studenej vojny”, z ktorej finančne profitujú len elity.
“Ľudia vo svete sú vystavení vojnovej propagande založenej na klamstve a dezinformáciách, keď výsledky invázií a okupácií NATO sa zamaskovali ako humanitárne zásahy a právo na ochranu,” vyjadrila sa ďalej Maguireová a obvinila USA a ich spojencov Veľkú Britániu a Francúzsko, že sú “krajinami najviac vojensky zmýšľajúcimi”, ktoré sú úplne neschopné vyriešiť konflikty prostredníctvom dialógu.
Držiteľka Nobelovej ceny za mier vyzýva, aby sa svet prestal pripravovať na vojnové hry. “Určite je na čase, aby sme v Európe odmietli dostať sa do pozície, kde sme nútení vybrať si medzi našimi ruskými alebo americkými bratmi a sestrami. Obrovské problémy, ktorým čelíme, ako napríklad klimatické zmeny a vojny, masová migrácia a pohyb ľudí na celom svete, treba riešiť ako svetové spoločenstvo. Zrušenie sankcií proti Rusku a zriadenie programov spolupráce pomôže vybudovať priateľstvo medzi národmi, ” apeluje nakoniec.
RT ešte dodáva, že Maguireová otvorene kritizovala americkú a britskú politiku na Blízkom východe vrátane invázií do Iraku a Afganistanu. V roku 2009 bola proti rozhodnutiu udeliť Nobelovú cenu za mier vtedajšiemu prezidentovi USA Barackovi Obamovi.
 
Príspevok Držiteľka Nobelovej ceny za mier varuje pred démonizáciou Ruska a vojnovými hrami Západu zobrazený najskôr Hlavné správy.