Bratislava 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Avizované zmeny v kompetenciách sestier sú krok dopredu, no malý. Situáciu s ich nedostatkom na Slovensku to vôbec nerieši, minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by sa mal tejto problematike venovať viac, upozorňuje sesterská komora. Nestačia jej “iba úpravy” v možnosti predpisovania niektorých zdravotníckych pomôcok pacientom.
Na snímke prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) oponuje. Zmeny v predpisovaní pomôcok sú podľa neho len časť plánov, onedlho chce MZ predstaviť legislatívny návrh, ktorý bude definovať kompetencie všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane sestier. “Povolanie sestry si vysoko vážime, robíme maximum pre to, aby sme zlepšili ich podmienky na prácu,” povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Zatiaľ je známe, že sestry a pôrodné asistentky by od budúceho roka mohli predpisovať napríklad polohovateľné podložky, plienky či náplasti. Drucker to navrhuje v novele zákona o zdravotnej starostlivosti, doteraz to mohol robiť len obvodný lekár. Zoznam pomôcok bude presne definovaný.
“Za toto má od nás minister iba malý bodík,” povedala Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Predpisovať ich budú môcť totiž len sestry-špecialistky s pokročilou praxou, s vlastným kódom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a zmluvou so zdravotnou poisťovňou.
Podľa sesterskej komory nejde v tomto prípade ani o desať percent takýchto pracovníčok. Lazorová je zvedavá, s akými plánmi rezort príde, upozornila, že “sú tu aj sestry v nemocniciach a ambulanciách, na ktoré sa zabúda”.
“V platnosti je už vyhláška o zdravotníckych asistentoch, tá má sestry odbremeniť. Asistenti doplnia činnosti na oddeleniach, čím sa napríklad vytvorí priestor na ďalšie štúdium sestry,” reagovala Eliášová.
Komora tvrdí, že Drucker má na stole už rok ich návrh na riešenie nedostatku sestier na Slovensku, “no nejako sa k tomu nemá”. Okrem vyššej mzdy SKSaPA žiada napríklad podporu zamestnávania sestier, ktoré z rodinných, zdravotných či iných dôvodov nemôžu pracovať na plný úväzok u zamestnávateľa flexibilnými možnosťami práce. Tiež žiada zjednodušenie vedenia ošetrovateľskej dokumentácie, motiváciu pre štúdium odboru ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia, kontrolu dodržiavania obsadenia počtu sestier na jednotlivých oddeleniach.
“Nijakým spôsobom neignorujeme návrhy sestier, zriadili sme predsa pozíciu ministerskej sestry, ktorú nominovala práve SKSaPA. S touto riešime problémy sestier na dennej báze, navyše aj samotná komora participuje na projektoch týkajúcich sa sestier,” uviedla Eliášová.