Bratislava 19. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) sa dnes a v pondelok 20. marca zúčastňuje na Neformálnej Rade ministrov zdravotníctva EÚ (EPSCO) v maltskej Vallette. Tá prevzala po Slovensku predsedníctvo v Rade Európskej únie. Ministri sa budú venovať témam ako obezita, stupňovanie úsilia v boji proti HIV/AIDS, liečba zriedkavých ochorení či mobilita medicínskych špecialistov.

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

V súvislosti s detskou obezitou Drucker zdôraznil, že je potrebné vytvoriť prostredie, ktoré podporuje zdravý životný štýl a správanie predchádzajúce obezite. “Je potrebné pokračovať v stratégii reformulácie potravín, hlavne iniciatívach na zníženie množstva soli a cukru v potravinách,” zdôraznil. Slovensko víta iniciatívu Malty zaradiť medzi témy aj aktuálny problém výskytu HIV/AIDS.

V prípade prístupu k inovatívnym liekom na zriedkavé ochorenia považuje za dôležité posilnenie spolupráce medzi európskymi zdravotníckymi systémami, napríklad cezhraničnou výmenou vzdelávacích programov pre medicínskych špecialistov. “Takúto spoluprácu vnímame ako veľmi dôležitú, nakoľko povedie k posilneniu medicínskych kapacít v oblasti vysoko špecializovanej zdravotnej starostlivosti,” myslí si Drucker.

Malta prevzala predsedníctvo v Rade EÚ po Slovensku. Počas nášho polročného predsedníctva medzi priority v oblasti zdravotníctva patrili témy ako dostupnosť inovatívnych a cenovo prístupných liekov pre pacientov či nedostatok liekov. Jednou z nosných bola antimikrobiálna rezistencia a s ňou súvisiaci nárast výskytu tuberkulózy v Európe a tiež otázky vakcinácie.

Počas neformálneho zasadnutia v októbri 2016 ministri zdravotníctva podporili návrh predsedníctva na vytvorenie rámca pre politiky EÚ pre tuberkulózu, HIV/AIDS a hepatitídu B a C. Podporili tiež dôležitosť riešenia problému nedostatku liečiv, najmä podporou dobrovoľnej spolupráce v oblasti výmeny informácií alebo spoločnými rokovaniami o cenách liekov. Diskutovali aj o problematike očkovania, ktoré je považované za jeden z najúčinnejších preventívnych prostriedkov, ktorý zabraňuje šíreniu prenosných chorôb na celom svete.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.