Bratislava 10. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) pripúšťa ešte možné zmeny v novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá okrem nového systému fungovania ambulantných pohotovostí stanovuje aj minimálny počet ordinačných hodín týždenne pre všeobecných lekárov. Povedal to dnes Drucker v diskusnej relácii TA3 V politike.
Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

Právnu normu posunuli poslanci v parlamente do druhého čítania, minimálny rozsah ordinačného času je zatiaľ stanovený najmenej na 30 hodín týždenne. Opozičné OĽaNO by napríklad bolo za 35 hodín s tým, že potom treba skrátiť pracovný čas lekárom na ambulantných pohotovostiach. “Diskusii sa nebránim,” uviedol Drucker.
OĽaNO tvrdí, že s navrhovanou novelou nemá zásadný problém a po debatách je ochotné ju podporiť. “Ministra za jeho snahu o zmeny chválim,” povedal v TA3 člen parlamentného zdravotníckeho výboru Alan Suchánek (OĽaNO). Ten podporuje skrátenie pracovnej doby lekárov na ambulantných pohotovostiach do 23.00 h, teraz totiž slúžia do rána. “Je štatistiky dokázané, že nadránom tam chodí málo pacientov,” súhlasil Suchánek s Druckerom. Ambulantné pohotovosti majú byť po novom v každom okresnom meste.
OĽaNO nemá podľa Suchánka problém ani s navrhovaným desaťeurovým poplatkom na urgente v nemocniciach pre tých, ktorí ho zneužívajú, teda napríklad navštevujú s nádchou či kašľom. “Pretože je pravdou, že si mnohí odvykli chodiť k obvodnému lekárovi s tým, že si to za súčasné dve eurá vybavia na urgente, hoci nejde o akútny stav,” povedal Suchánek.
“Ešte raz ubezpečujem, že vážne stavy nebudú na urgente platiť nič,” komentoval avizované zmeny Drucker. Ľudia sa ale podľa neho musia naučiť chodiť k lekárom na to určeným, inak sa urgenty “zbytočne zahlcujú”. “A pritom tento čas má byť venovaný pacientom s vážnymi stavmi,” dodal minister.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.