Peking 25. októbra 2018 (HSP/Foto: HSP)
 
Jeden z masových útokov bezpilotných lietadiel na ruskú leteckú základňu Hmímím v Sýrii bol riadený z amerického výzvedného lietadla, vyhlásil námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin.

Na snímke P-8 Poseidon.

“Vtedy bolo zároveň vyslaných 13 bezpilotných lietajúcich strojov. <…> Leteli v jednom šíku riadené spoločným povelom, zatiaľ čo americké výzvedné lietadlo P-8 krúžilo 8 hodín nad Stredozemným morom, spresnil Fomin v prejave v rámci 8. medzinárodného Xiangshangského bezpečnostného fóre v Pekingu.
Drony dokážu fungovať ako autonómne, tak aj ručne riadené, ak sa koná rádioelektronický boj.
“Ručné riadenie nerealizoval nejaký roľník, ale normálne Poseidon P-8 vybavený modernou technikou,” zdôraznil námestník ministra.
Podľa jeho slov narazili drony na bariéru rádioelektronického boja a ustúpili, aby dostali ďalšie povely.
“Následne ich riadenie previedli na riadenie z kozmu a začali ich navigovať do miest, kde boli takzvané diery, do ktorých začali drony prenikať, než boli zničené. S tým všetkým treba skoncovať,” uzavrel Fomin.
O ktorý útok konkrétne išlo a kedy k nemu došlo, nebolo upresnené.
V Kremli považujú informácie o tom, že počas jedného z útokov na ruskú leteckú základňu Hmímím v Sýrii riadilo drony výzvedné lietadlo USA, za znepokojujúce, vyhlásil to tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
“Sú to veľmi znepokojujúce informácie, nikto nemôže pochybovať, že naši vojaci už všetko zanalyzovali a urobili závery. Iba vojaci môžu uviesť podobné detaily,” povedal Peskov novinárom.
Podľa Pesková by tento problém mohol prerokovať Putin s Trumpom.
Teroristi v Sýrii aktívne používajú bezpilotné lietadlá, najmä v útokoch na Hmímím. Iba v tohtoročnom auguste zostrelili protivzdušné prostriedky tejto základne 47 dronov. Ruské ministerstvo obrany neraz poznamenalo, že nehľadiac na ich nevzhľadnosť, majú moderné technológie: systémy navigácie, riadenia a zhadzovania výbušných zariadení.
 
Príspevok Drony útočiace na ruskú základňu Hmímin v Sýrii riadilo americké výzvedné lietadlo zobrazený najskôr Hlavné správy.