Žilina 23. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Najzápadnejšou drevenou sakrálnou stavbou na Slovensku je rímskokatolícky drevený kostol svätého Juraja v Žiline – Trnovom. Verejnosti začal opäť slúžiť po rekonštrukcii v roku 2012.

Na snímke rímskokatolícky drevený Kostol svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové

Kostol sv. Juraja sa nachádza v žilinskej mestskej časti Trnové uprostred cintorína. “Postavili ho z dreva, bez jediného železného klinca. Do roku 1994, kedy v Trnovom dokončili nový murovaný kostol, sa v ňom pravidelne slúžili bohoslužby,” informoval hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Na snímke interiér rímskokatolíckeho dreveného Kostola svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové

Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline Miloša Dudáša návštevníkov Žiliny prekvapí, že desať minút od centra mesta môžu navštíviť drevený kostol. “Je úplne mimoriadne, že sa zachoval v prostredí, kde bol veľký rozvoj priemyslu, hospodárstva a malý drevený kostolík v strede cintorína zostal stáť. Vzácne na ňom je, že patrí do skupiny najstarších drevených kostolov na území Slovenska. Zaraďujeme ho medzi takzvané gotizujúce drevené kostoly,” uviedol Dudáš.

Na snímke rímskokatolícky drevený Kostol svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové

Doplnil, že po nedávnej komplexnej obnove, archeologickom výskume a ďalších výskumoch sa zistilo, že kostol pochádza zo začiatku 17. storočia. “Celý kostol sa musel rozobrať, jeho konštrukcia preniesť do dielní realizátorov, kde poškodené časti vymenili. Z pôvodnej zrubovej konštrukcie kostola je zachovaných asi 80 percent. Archeologický výskum dokázal, že súčasný kostol postavili okolo roku 1615 na mieste staršieho dreveného kostola,” uviedol Dudáš.

Na snímke interiér rímskokatolíckeho dreveného Kostola svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové

Kostol sv. Juraja posvätil po jeho otvorení v roku 2012 žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. “Zachoval sa práve životaschopnosťou ľudu a verím, že životaschopnosť, keď ju bude znovu čerpať v kostole, ponesie aj ďalej. Stavba je vždy len výrazom toho, že boží ľud nechce zostať sám. Ale potrebuje toho, ktorý ho zvnútra formuje, zvnútra mu dodáva silu, aby vedel zvládať všetky životné situácie. A tak aj žičím všetkým, ktorí do tohto chrámu budú prichádzať, aby odtiaľto išli naozaj nabití, plní dobra a požehnania. Aby ho potom priniesli všetkým, ku ktorým prídu,” povedal po posvätení kostola Galis.