Bratislava 27. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Vláda je konečne schválená a začína pracovať. Lenže kým sa tak stalo, v Národnej rade a pred ňou bolo opäť živo. V čase, keď v parlamente vrcholila rozprava o vládnom programe, pred ním sa konal protestný míting za vyslovenie nedôvery vláde.

Na snímke účastníci protestu za vyslovenie nedôvery vláde pred Národnou radou SR v Bratislave 26. marca 2018

Mítingu sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Organizátori zdôrazňovali slušnosť a mierumilovnosť akcie, ktorú sa podarilo dodržať a zaobišlo sa to aj bez pomoci pomerne veľkého počtu prítomných policajtov a členov poriadkovej služby.
Pôvodne to mal byť len prvý z radu protestov, ktoré sa mali konať pred Národnou radou každý deň o piatej popoludní, až kým parlament nerozhodne o dôvere alebo nedôvere vláde a mali sa skončiť, akonáhle padne rozhodnutie – či už také alebo onaké. Organizátori však zároveň uviedli, že v prípade prijatia novej vlády nebudú s ňou súhlasiť a budú sa snažiť o referendum o predčasných voľbách.
V úvode herečka Pauhofová prečítala list od rodín zavraždených, ktorý bol sformulovaný natoľko cielene a emotívne, až to vzbudzovalo dojem, že to písal profesionál.
Za hereckú a divadelnú obec vystúpili ďalší dvaja rečníci, potom zástupca občianskej iniciatívy zastrešujúcej grafikov a marketérov. Žiadali výmenu ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD).
Obsahovo tu naozaj veľmi nebolo čo iné ešte povedať, než neveríme vám, odstúpte. Odzrkadlilo sa to aj na transparentoch: niektoré boli neaktuálne, iné trápne a asi polovica bola nejakým spôsobom vulgárna.
Organizátormi protestu boli Dávid Straka a Adam Bajo. Prvý menovaný sa vlani preslávil na youtube rozhovorom, v ktorom ho redaktorka fatálne pristihla na hruškách, keď nemal ani šajnu o kauzách, proti ktorým organizoval protikorupčný pochod.
Nasledovala hudobná vložka, mladí hudobníci zahrali známu melódiu z filmu Titanik a potom ešte jednu skladbu, pirátsku, ktorú venovali vládnym stranám. Hrali pekne.
Potom vystúpil nejaký človek z Trenčína, ktorý rozprával o tom, ako jeho rodinu istá štátna tajomníčka pripravila o nehnuteľnosti, a zložitú mafiánsku kauzu s tým spojenú. Toto trvalo, nepreháňam, približne dvadsať minút. Medzitým sa slniečko schovalo a začala byť nepríjemná zima. Prítomní však trpezlivo počúvali, ako pani štátna tajomníčka dostala policajnú ochranu, ale Janko a Martinka nie, hoci o ňu prosili.
Na pódium vystúpili ďalší dvaja rečníci, z iniciatívy Petícia za predčasné voľby, a vyzývali prítomných, aby ich iniciatívu podporili.
Medzitým prišla informácia, že predseda NR SR Andrej Danko (SNS) navrhol organizátorom protestu stretnutie, aby si vypočul ich požiadavky. To sa konalo po ukončení protestu a trvalo takmer dve hodiny. Po jeho ukončení obidve strany vyjadrili s jednaním spokojnosť. Danko vyzval mladých mužov, aby vstúpili do politiky, ale oni vyhlásili, že sa na to necítia.
V rokovacej sieni Národnej rady vrcholili v tom čase vystúpenia opozičných poslancov o množstve káuz členov novej vlády, o požiadavkách ľudí na námestiach a o nevyhnutnosti predčasných volieb, bez ktorých sa nebudú môcť dostať k moci. Z koaličných poslancov sa do debaty okrem občasných faktických poznámok nehlásil nikto, keďže všetko k vládnemu programu povedali už pred dvoma rokmi a nechceli zbytočne stupňovať napätie reakciami na opozičné invektívy.
Diskusia sa napokon skončila a poslanci pristúpili k hlasovaniu. Za programové vyhlásenie vlády a dôveru novej vláde hlasovali všetci poslanci koalície a tiež aj trojica nezaradených členov snemovne Alena Bašistová, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek, spolu v počte 81 zo 144 prítomných. Nezaradení poslanci Igor Janckulík a Peter Marček sa zdržali a všetci ostatní boli proti.
Nový premiér potom poskytol vyjadrenie pre médiá, v ktorom oznámil, že hneď od zajtra začne podpredsedníčka vlády riešiť kauzu „Východ“ a hneď od apríla vláda vyrazí do menej rozvinutých okresov kontrolovať plnenie pôvodných plánov.
Vláda teda začína pracovať. Protestujúci zatiaľ odvolali denné mítingy pred parlamentom, avšak v petícii zbierajú podpisy na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Ťažko povedať aký to má zmysel, pretože zorganizovať referendum a následne nové voľby, to by v praxi vyžadovalo čas len o málo kratší, než tie dva roky, ktoré zostávajú do riadnych volieb.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Dramatický pondelok na hradnom vŕšku zobrazený najskôr Hlavné správy.