Londýn 13. apríla 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Portál LifeSiteNews priniesol pokračovanie prípadu vážne chorého dvojročného britského dieťaťa Alfieho Evansa, v ktorého prípade Najvyšší súd rozhodol o odpojení od prístrojov. Jeho rodičia sa včera syna na základe súdneho právneho dokumentu rozhodli odniesť z nemocnice Alder Hey, avšak bezpečnostná služba za asistencie polície im v tom zabránila.

Na snímke Alfie Evans

Včera sme informovali o rozhodnutí Najvyššieho súdu Veľkej Británie, ktorý potvrdil rozhodnutie nižších súdov o odpojení Alfieho Evansa od prístrojov (viac v článku).
Médiá v Anglicku teraz prinášajú správy o dramatickom vyvrcholení prípadu, keď Tom Evans, otec malého Alfieho, v snahe odniesť syna z nemocnice narazil na odpor strážnikov, napriek predloženiu dokumentov o oprávnenosti prevozu chlapca z nemocnice, ktorá pred časom iniciovala jeho odpojenie od prístrojov.
Kým sa v Detskej nemocnici Alder Hey v Liverpoole, odohrávala dráma, server LifeSiteNews získal list právneho zástupcu Evansovcov prideleného Kresťanským právnym centrom. Právnik Pavel Stroilov informoval otca, že má právo zobrať svojho syna z nemocnice. Napriek tomu, polícia muža zastavila.
Následne Tom Evans natočil video a zverejnil ho na sociálnej sieti. Povedal: “Som na izbe s Alfiem, je tu. Pozrite na neho. Pozrite na čísla,” hovorí znepokojneý muž a ukazuje na medicínske prístroje, na ktorých je pripojený jeho syn Alfie Evans.
“Pozrite sa, čo mám pred sebou,” povedal a ukázal list právnika. “Mám dokumentáciu, ktorá hovorí, že mám právo vziať môjho syna z tejto nemocnice.” Evans dodal, že starostlivosti o chlapca môže prevziať letecká transportná služba, ktorá ho môže odniesť domov. “Alder Hey (nemocnica) nás zastaví. Alder Hey zavolá políciu, aby mi zabránili zobrať chlapca. Zavraždia môjho syna.”
“Toto je môj syn. Pozrite sa na neho, je to zdravý mladý chlapec, ktorého choroba doteraz nie je diagnostikovaná. Určite neumiera,” hovorí vo videu Evans. “Pozrite sa, aký je nevinný,” povedal a natočil Alfieho. “Leží tu a dychtivo čaká na jeho cestu domov.”
“Máme ventiláciu, všetko potrebné vybavenie,” dodal muž s tým, že pozval jeho podporovateľov, aby prišli pred nemocnicu a vyjadrili svoj protest proti krokom nemocnice, súdov a polície.
Pre malého Alfieho bolo nachystané všetko potrebné pre letecký prevoz do Talianska na liečbu v rímskej nemocnici Bambino Gesu, kde ho talianski lekári chcú liečiť.
Okrem toho aj v Liverpoole celú noc demonštrovali ľudia a kričali “Osloboďte Alfieho”!


 
Celé zneniu listu právnika Pavla Stroilova:
Drahý Tom,
Požiadali ste ma o objasnenie, či by bolo pre vás legálne odniesť svojho syna Alfieho z nemocnice Alder Hey bez súhlasu nemocnice. V Alfieho stave by to bolo praktické len s podporou tímu lekárov s potrebným vybavením.
S výhradou toho môžem potvrdiť, že takýto transport by bol podľa anglického práva zákonný.
Alfie je v nemocnici, pretože vy, jeho rodičia, ste dobrovoľne využili zdravotné služby. Alfie má stále právo na opustenie nemocnice. Nie je tam uväznený. Je na vás, ako jeho rodičoch, či rozhodnete, že sa presunie domov alebo ostanete v nemocnici.
Účinkom deklaratórnych uznesení, ktoré podal sudca Hayden na Najvyššom súde, je, aby nemocnica Alder Hey mohla vypnúť umelú ventilačnú liečbu a aby bola zabezpečená ochrana jej zamestnancov pred právnou zodpovednosťou za tento krok. Zámerom alebo účinkom príkazu nie je obmedziť osobnú slobodu Alfieho alebo vaše rodičovské práva. Zostáva zákonné, aby alternatívny tím lekárskych odborníkov, s vašim rodičovským súhlasom, poskytol takúto lekársku starostlivosť malému Alfiemu.
Ako viete, dnes sudca Hayden vydal ďalšie nariadenie, ktorým sa stanovuje odpojenie ventilácie Alfieho na piatok 13. apríla. Právne to bude pravdepodobne komplikovanejšie, ak niekto potom naďalej poskytuje ventiláciu. Niet pochýb o tom, že až do tohto okamihu zostáva úplne zákonné poskytnúť Alfiemu liečbu napríklad doma, a to môže urobiť poskytovateľ lekárskej starostlivosti podľa vášho výberu.
Z týchto dôvodov z právneho hľadiska máte právo prísť do nemocnice Alder Hey s tímom lekárskych odborníkov s vlastným vybavením na podporu života a presunúť Alfieho na iné miesto, ktoré považujete za najlepšie. Nepotrebujete žiadne povolenie od Alder Hay Hospital alebo od súdu, aby ste tak urobili.
Dúfam, že sa to objasní.
Pavel Stroilov
Kresťanské právne centrum
Stojte s kresťanmi po celý život
 
Príspevok Dramatické chvíle rodičov a malého Alfieho. Otec chce zachrániť syna pred usmrtením, ktoré nariadil sudca, nemocnica naňho zavolala políciu zobrazený najskôr Hlavné správy.