Svet 9. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Martial Trezzini)

Klenotnícke spoločnosti musia klásť viac pozornosti tomu, odkiaľ ich dodávateľské reťazce berú tovar v podobe rôznych drahokamov, aby pri ich získavaní neboli porušované ľudské práva, uviedla organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojej správe
Ilustračné foto

99-stranová správa skúma získavanie zlata a diamantov u 13 hlavných klenotníckych značiek, ktoré spoločne generujú viac ako 30 miliárd dolárov ročných príjmov, čo je asi 10% celosvetového predaja šperkov.
Správa tiež opisuje znevažujúce podmienky, za ktorých sa niekedy ťažia drahé nerasty a kovy. Pracujú tam aj deti, hoci aj pre dospelých je vykonávaná práca náročná (vo vode, hlboko v zemi a pod.). Ťažbou sa tiež škodí životnému prostrediu, pretože sú uvoľňované rôzne chemikálie.

Drahé minerály a kamene sa ťažia v desiatkach krajín po celom svete a potom sa zvyčajne vyvážajú a spracúvajú v iných krajinách. Hoci ich dodávateľské reťazce môžu byť dlhé a zložité, klenotníci a hodinári by podľa HRW mali mať zodpovednosť za to, aby činnosť v žiadnom mieste týchto reťazcov neprispievala k porušovaniu ľudských práv .
V súlade s hlavnými zásadami OSN o obchodných a ľudských právach by podniky mali zaviesť ochranné opatrenia známe ako “due diligence”, čo je proces identifikácie, prevencie, riešenia a zohľadnenia ich vplyvu na ľudské práva vo všetkých dodávateľských reťazcoch.
HRW uviedla, že väčšina z 13 špičkových klenotníckych firiem nespĺňa štandardy medzinárodnej zodpovednosti a ich postupy sa výrazne líšia. Zatiaľ čo niektoré podnikli dôležité kroky na riešenie rizík v oblasti ľudských práv v dodávateľskom reťazci zlata a diamantu, iní sa jednoducho spoliehajú na netestované záruky svojich dodávateľov. Väčšina spoločností nemá úplnú vysledovateľnosť svojho zlata a diamantov a nedostatočne hodnotí riziká týkajúce sa ľudských práv, neposkytuje komplexné verejné správy o svojich zodpovedných zdrojoch a ani nezverejňuje mená svojich dodávateľov.
V hodnotení HRW ani jedna z 13 spoločností nebola zaradená medzi “vynikajúce”. Najlepšie však obstála Tiffany and Co. v kategórii “silné”, ktorá podniká významné kroky smerom k zodpovednému získavaniu. Ďalšie štyri Bulgari, Cartier, Pandora a Signet sú v tomto smere v kategórii “mierne”. Tri spoločnosti Kalyan, Rolex a TBZ nereagovali na otázky kladené od HRW, pretože nezverejňujú žiadne informácie týkajúce sa svojich pravidiel a postupov pri získavaní informácií.

Zatiaľ čo mnohé šperky neplnia medzinárodné štandardy, niektoré si osvojili osvedčené postupy. Tiffany and Co. sleduje, z ktorých baní berie zlato a dôkladne posudzuje vplyv na ľudské práva, podobne aj Pandora. Švajčiarsky klenotník Chopard pracoval s malými banskými združeniami v Latinskej Amerike, aby zlepšil ich pracovné podmienky. Britský Boodles a nemecký Christ sa zaviazali podniknúť konkrétne kroky na zlepšenie svojich postupov.
“Rastúci počet zákazníkov si chce byť istý, že kúpené šperky nespôsobili porušovanie ľudských práv,” vraví Juliane Kippenbergová, zaoberajúca sa detskými právami v HRW.