Kyjev 10. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Leonard)

Ukrajinou otriasa nový škandál o ktorom informovala rusvesna. Do Charkovskej vojenskej nemocnice, kde ležia ranení ukrajinskí vojaci zo zóny ATO, dobrovoľníci dopravili množstvo darčekových balíčkov od neznámych dobrodincov. Listy a darčeky priniesli a rozdali raneným ukrajinským vojakom sestričky zo zdravotnej školy

Ilustračné fotoIlustračné foto

Skupina dobrovoľníkov ATO na svojom Facebookovom účte však s rozladením publikovala niekoľko listov, ktoré si nič netušiaci ranení ukrajinskí vojaci otvorili a prečítali.

“Drahí hrdinovia z ATO, všetko je jedno, aj tak všetci umriete. Dúfam, že pred smrťou pochopíte, akí ste zelenáči a uvedomíte si aj to, akí ste hlupáci. Lúčim sa s pozdravom Sláva Novorusku a hrdinom Charkovskej národnej republiky,” píše sa v jednom z listov.

“Nenávidím vás a dúfam, že čoskoro všetci umriete,” znel odkaz ďalšieho listu.

Listy vyvolali v radoch ranených ukrajinských vojakov búrlivú odozvu. Svedomití Ukrajinci začali žiadať, aby tento nový prejav putinovskej agresie rázne vyšetrili členovia ukrajinskej tajnej služby. Šíria sa hlasy, že zlyhali pedagógovia školy a že je katastrofa, keď sa názory separatistov čoraz silnejšie presadzujú medzi mladými ľuďmi.  Ranení vojaci a ukrajinskí patrioti sa dožadujú vyšetrenia provokácie a vyvodenia prísnych dôsledkov.

Ukrajinské orgány však pravdepodobne nič nevyšetria, pretože listy od dobrovoľníkov i darčeky mladé budúce sestričky do nemocnice len priniesli. Získali ich od dobrovoľníkov z územia celej Ukrajiny.

Listy s prianím smrti, ktoré ukrajinskí vojaci obdržali, splnili svoj propagandistický význam. Súčasťou balíčkov, ktoré sa vojakom rozdávajú, sú však aj sladkosti, potraviny a cigarety. Možno by si mali ranení ukrajinskí vojaci dávať pozor a tieto sladkosti z bezpečnostných dôvodov nekonzumovať.