Rím 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Novozvolený rakúsky kancelár Sebastian Kurz znovu potvrdil svoju oddanosť Európskej únii a vyhlásil, že jeho vláda “bude európska, alebo nebude vôbec”.
Na snímke Sebastian Kurz

Kurz sa takto vyjadril v rozhovore zverejnenom v piatok v talianskom denníku Corriere della Sera. Líder konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) sa ani tentoraz neospravedlňoval za návrh svojej strany uzavrieť sporné spojenectvo s euroskeptickou, krajne pravicovou Stranou slobody (FPÖ).
“Môžem vám povedať, že máme s FPÖ veľa spoločného v otázkach ako znižovanie daní, opätovné pozdvihnutie našej ekonomiky na vrchol EÚ a boj proti ilegálnej migrácii,” povedal Kurz.
Prvé kolo povolebných rokovaní medzi stranami o vytvorení novej vlády prebehlo v stredu 25. októbra, pričom Kurz a líder FPÖ Heinz-Christian Strache vyhlásili, že ich teší výsledok rozhovorov.
Kurz zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách v Rakúsku z 15. októbra po tom, čo prebral mnohé myšlienky z prisťahovaleckej politiky FPÖ. Kurz v interview znovu vyjadril presvedčenie, že utečencov by do Európy nemali privážať.
“Môj postoj je od začiatku jasný: uplatňovať prísnu politiku voči ilegálnej migrácii,” povedal.
“Napriek tomu si stále myslím, že migrantov, ktorí sa vydali na more z Líbye alebo z iných častí severnej Afriky, treba zachraňovať, ale nie privážať na talianske či grécke územie a potom dopravovať do strednej Európy,” vysvetlil svoj postoj.
“Treba im pomáhať a ponechať v bezpečí mimo hraníc Európy, možno dokonca aj na ostrovoch, ale predovšetkým ich treba čo najskôr posielať naspäť,” dodal Kurz.
Pravicová koalícia ÖVP a FPÖ by ukončila desaťročie centristických koalícií v Rakúsku, pripomenula v piatok agentúra DPA.