Tampa 27. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jeffrey T. Barnes)
 
Slovenský hokejista Erik Černák má na konte dva seniorské klubové tituly, bronzovú medailu z majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov a v aktuálnej sezóne sa presadil už aj v zámorskej NHL. To všetko stihol tvrdý obranca ešte pred 22. narodeninami, ktoré oslávi v máji

Na snímke slovenský obranca Tampy Erik Černák

Ročník síce odštartoval na farme v AHL, ale veľmi rýchlo prišla aj premiérová pozvánka do prvého tímu Tampy Bay, suverénneho lídra celej súťaže, kde svoju príležitosť pevne uchopil a dosiaľ ju nepustil.
“Musím byť stopercentne koncentrovaný v každom jednom striedaní. Nesmiem vypustiť ani sekundu. Špeciálne, keď pravidelne nastupujem proti najlepším päťkám súperov, o to je moja úloha náročnejšia. V iných ligách môžete občas pár sekúnd vypustiť, v NHL to však súperi okamžite využijú,” povedal Černák pre denník Pravda.
Teší ho, že hrá v elitnom tíme. Myslí si, že keby hral v tíme na dne tabuľky, nebolo by to také jednoduché. “Super je, keď každý váš spoluhráč má vysokú kvalitu a je šikovný. Hrať v takom tíme je oveľa jednoduchšie. Vyhovuje mi aj náš systém, v ktorom každý presne vie, čo má na ľade robiť,” pokračoval.
Tampa Bay povolala rodáka z Košíc do prvého tímu v polovici novembra. “Dôveru som cítil od prvého zápasu po povolaní do prvého tímu. Prešiel týždeň, druhý, tretí, potom mesiac a ja som sa cítil stále lepšie a istejšie. Dostal som veľa priestoru a od začiatku som hrával oslabenia. Vďaka tomu som získal aj potrebnú sebadôveru. Teší ma, že som tu vydržal a splnil som si cieľ pre túto sezónu,” povedal 21-ročný bek.
Priznal, že sa mu plní sen. “Je to veľká vec. Každý hokejista sníva o NHL, keďže je to najlepšia liga na svete. Som rád, že sa mi podarilo získať v nej pevné miesto už v mladom veku. Dúfam, že budem pokračovať v doterajších výkonoch, aby som sa v lige udržal čo najdlhšie,” vyhlásil Černák.
Dosiaľ za tím Lightning odohral 39 zápasov v ktorých získal 9 bodov. K siedmim asistenciám pridal aj dva presné zásahy. Prvý strelil v úvode februára proti tímu New York Rangers. “Najpamätnejší bol určite prvý zápas, ten je vždy špeciálny. A nemôžem zabudnúť na svoj prvý gól v NHL. Strelil som ho v Madison Square Garden Henrikovi Lundqvistovi. Veľká vec! Dať prvý gól v NHL takému vynikajúcemu brankárovi…. Mal som z neho obrovskú radosť, zostane mi navždy v pamäti,” spokojne skonštatoval.
Za odmenu si Černák doprial luxusné auto. “Keď som ešte nevedel, či v tíme zostanem, príliš som nad darčekom nerozmýšľal. Keď mi povedali, že by som mal byť súčasťou tímu do konca sezóny, kúpil som si auto. Športový Cadillac CT6, mám z neho radosť,” pochvaľoval si odchovanec HC Košice.
Tampa Bay je prvý tím, ktorý v tejto sezóne NHL dosiahol stobodovú hranicu a patrí k najväčším favoritom na zisk Stanleyho pohára. “Je to vážna téma, hoci ešte veľmi ďaleko. Play-off je iná liga, ale máme veľmi dobrý tím. Výrazne o tom hovorí aj fakt, že pri pondelkovom ukončení prestupového obdobia vedenie neurobilo žiadnu výmenu. Mužstvo je výborne poskladané a na ľade si parádne rozumieme. Myslím si, že máme naozaj veľkú šancu uspieť. Ale je skoro o tom hovoriť, zatiaľ myslíme na základnú časť,” uzavrel Erik Černák pre Pravdu.
 
Príspevok Dôveru cítil od prvého zápasu. Máme veľmi dobrý tím, hodnotí obranca lídra NHL Černák zobrazený najskôr Hlavné správy.