Bratislava 12. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta vyjadrenia Inštitútu pôdohospodárskej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze v záverečnej správe revízie výdavkov na pôdohospodárstvo SR. Podľa nich treba podpory v poľnohospodárstve v budúcnosti cielene zamerať na produkciu. Práve produkciu považuje SPPK za jeden z hlavných liekov pre slovenské agropotravinárstvo

Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho

Inštitút pôdohospodárskej politiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v záverečnej správe revízie výdavkov na pôdohospodárstvo uviedli, že väčšina podpory sa poskytuje poľnohospodárom vo forme priamych platieb oddelených od produkcie, ktoré majú minimálny vplyv na rast poľnohospodárskej produkcie. Poľnohospodárska produkcia preto podľa oboch inštitúcií dlhodobo stagnuje a zhoršuje sa jej štruktúra.

„V tejto súvislosti očakávame kroky ministerstva pôdohospodárstva, že pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 bude produkcia to, na čo sa budeme v maximálne možnej miere sústreďovať. Ešte raz zdôrazňujeme, že poľnohospodári sú pripravení chovať zvieratá a pestovať plodiny v rámci špeciálnej rastlinnej výroby, teda napríklad zeleninu, ovocie, hrozno, strukoviny, cukrovú repu, zemiaky,” uviedol v reakcii na analýzu oboch inštitúcií predseda SPPK Emil Macho.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa neho odmieta, aby sa zo Slovenska natrvalo stala krajina, kde sa pestuje len zopár plodín. Svoje aktivity sústredí na zmenu tohto nežiaduceho trendu a väčšiu pestrosť plodín na poliach a množstvo zvierat. Na druhej strane však dlhodobo upozorňuje, že slovenskí poľnohospodári a potravinári nedokážu pôsobiť v otvorenom liberálnom európskom trhu za nerovnakých podmienok. „Nie sme o nič horší, ako naši európski kolegovia“, zdôraznil Emil Macho.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj