Bratislava 11. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Od roku 2014 dostalo v Nemecku asi 100 tisíc neúspešných žiadateľov o azyl peniaze za to, že krajinu dobrovoľne opustí. Medzitým sa však približne 2 500 z nich stihlo vrátiť a o azyl požiadali znova. Informácia vyplynula z odpovede nemeckej vlády na otázku opozičných poslancov. Informuje iDnes

Ilustračné foto

Migranti z niekoľkých desiatok vybraných krajín, ktorých žiadosť o azyl nemecké úrady zamietnu, majú právo požiadať o finančný príspevok vo výške niekoľkých stoviek eur.

Výmenou za to sa musia dobrovoľne vrátiť do svojej krajiny. Podľa agentúry DPA vyjdú takéto platby Nemecko lacnejšie ako náklady na deportáciu. Suma, ktorú migrant dostane, záleží na zemi jeho pôvodu a na veku.

Podľa údajov nemeckej vlády dostalo od roku 2014 peniaze za opustenie krajiny spolu 102 761 odmietnutých žiadateľov o azyl. Späť sa ich neskôr vrátilo a novú žiadosť o azyl podalo 2 506.

Každý, kto peniaze od štátu dostal, no aj tak sa do Nemecka vrátil, musí vyplatené prostriedky vrátiť. Podľa agentúry DPA sa takto do štátnej kasy vrátilo len medzi začiatkom roka 2017 a tohtoročným aprílom približne 83 tisíc eur.

Väčšina migrantov, ktorí v minulých rokoch získali peniaze, ktoré im majú pomôcť znovu začať vo svojej vlasti, pochádzala z východnej a juhovýchodnej Európy. Najčastejšie túto prémiu dostali Albánci (1 345) a Srbi (1 088).

Len veľmi málo takýchto príspevok dostali ľudia z Afganistanu a Turecka. Sýrčanov nemecké úrady k návratu do vlasti, vzhľadom na zlú bezpečnostnú situáciu v krajine, týmto spôsobom nemotivujú.

Minister vnútra Horst Seehofer označil za neprijateľné, aby niekto dostal od štátu peniaze za odchod z krajiny a potom sa vrátil.

V minulom roku Nemecko na podporný program pre zamietnutých žiadateľov o azyl uvoľnilo 9,5 milióna eur. Ďalších takmer dvadsať miliónov eur mohli migranti, ktorí sa rozhodli dobrovoľne vrátiť do vlasti, čerpať z programu Starthilfe Plus.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj