Bratislava 8. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Zavedenie 13. a 14. platu, ako aj zvyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov je obyčajným PR strany Smer-SD a SNS. Presvedčený je o tom opozičný poslanec SaS Ondrej Dostál.
Na snímke poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS)

Poslanci SNS predložili k novele Zákonníka práce z dielne poslancov Smeru-SD pozmeňujúci návrh, ktorým sa má inštitút 13. a 14. platu zaviesť do praxe na dobrovoľnej báze. Podľa Dostála je tento krok v rozpore s legislatívnymi pravidlami, navyše rieši nesúvisiace zákony. Preto neplánuje novelu podporiť. “Mzda by mala byť záležitosťou dohody zamestnanca a zamestnávateľa. Štát v podobe zákonov by do toho mal hovoriť čo najmenej. Ideme dvíhať príplatky a štát ide do toho hovoriť viac,” skonštatoval Dostál. Podľa neho takéto “PR Smeru-SD ide na úkor zamestnávateľov, lebo príplatky budú platiť oni a nie štát”.
Kritiku odmietol jeden z predkladateľov novely Ľubomír Petrák (Smer-SD). “Všetci tvrdíte, že na Slovensku sú nízke mzdy a vo chvíli, keď predkladáme súbor zákonov, že dvíhame mzdy cez vyššie príplatky, dvíhame minimálnu mzdu, tak máte s tým zásadný problém. Tomu ja nerozumiem,” podotkol Petrák.
Dostál na to reagoval a uviedol, že si ho mýli s nejakým iným opozičným poslancom. “Ja som nikdy nehovoril o tom, že sa majú mzdy riešiť spôsobom, že štát bude niečo meniť v zákonoch a bude nariaďovať vyššiu minimálnu mzdu. Ja si myslím, že mzdy vzrastú, keď vzrastie ekonomika,” podotkol Dostál.
Ďalší z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD) odmieta, že Smer-SD si týmto zákonom robí PR. “Logicky, keď je strana vo vláde spolu s Mostom-Híd a SNS, tak logicky každý návrh zákona, ktorý pomáha slušným pracujúcim ľuďom, tak môže byť vnímaný ako PR. Cítim ale vo vašich slovách tichú závisť, že možno vy neprichádzate s takýmito opatreniami,” podotkol v súvislosti s kritikou opozície Podmanický. Novela podľa neho významne pomôže zvýšiť príjmy pracujúcich na Slovensku.
Diskusia o novele Zákonníka práce bola krátka, nakoľko pre neprítomnosť viacerým poslancom prepadlo poradie. Plénum definitívne odhlasuje novelu dnes doobeda o 11. hodine.