Bratislava 15. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Zrušiť zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov 14 dní pred voľbami je cieľom opozičného návrhu, o ktorom bude NR SR rokovať v pondelok

Na snímke poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS)

Zákaz zverejňovania prieskumov je ústavne sporný a vecne škodlivý zásah do slobodného šírenia informácií v predvolebnom období. Povedal to predseda Občianskej konzervatívnej strany a poslanec NR SR Ondrej Dostál. Zákon o volebnej kampani stanovuje, že v čase 14 dní pred dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. „V dôsledku tohto zákonného zákazu zverejnené prieskumy nezachytili pred voľbami v marci 2016 nástup Kotlebovej ĽSNS a Kollárovej Sme rodina. Obe strany sa dostali do parlamentu, hoci podľa posledných zverejnených prieskumov mali menej ako päť percent. V období 14-dňového moratória na zverejňovanie prieskumov sa pritom už šírili informácie o rastúcich preferenciách kotlebovcov zistených v prieskumoch, ktorých výsledky však už nebolo možné zverejniť. Na takýto zákaz nevidíme žiadny legitímny dôvod,“ vysvetlil Dostál, jeden z navrhovateľov novely, ktorej cieľom je zrušiť zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov 14 dní pred voľbami.
Návrh predkladá spolu s kolegami z poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Petrom Osuským a Martinom Klusom. „Zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov nie je opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosti štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti, ako to predpokladá ústava,“ konštatuje Osuský. Dostál argumentuje aj tým, že volebné zákony pre jednotlivé typy volieb v minulosti takýto zákaz neobsahovali: „Predchádzajúce zákony o voľbách do NR SR a o voľbách do Európskeho parlamentu zakazovali zverejňovanie výsledkov prieskumov iba v deň volieb. Zákon o voľbe prezidenta zakazoval zverejňovanie výsledkov prieskumov tri dni pred termínom volieb a zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí sedem dní pred termínom volieb. Zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov vo vzťahu ku zverejňovaniu výsledkov volebných prieskumov neobsahoval vôbec žiadne obmedzenia,“ uviedol.
Poslanecký návrh novely predpokladá, že zákaz zverejňovania prieskumov by sa mal obmedziť len na samotný deň volieb. Jesenných komunálnych volieb by sa zmena v prípade schválenia zákona už nedotkla, lebo účinnosť zákona je navrhnutá na 1. januára 2019. Pre prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu by však už tento zákaz platiť nemusel, informoval Dostál v tlačovej správe.
 
Príspevok Dostál: Zákaz zverejňovania prieskumov je ústavne sporný a vecne škodlivý zobrazený najskôr Hlavné správy.