Bratislava 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Martin Baumann)

Na to, aby krajina zvládla trvalé zmeny, musí byť pripravená. To je jediná rozumná a zmysluplná vízia pre krajinu ako Slovensko. Uvádza sa to v programovom dokumente Občianskej konzervatívnej strany (OKS) “Pripravená krajina – program pre Slovensko v dobe trvalej zmeny”. Po schválení republikovou radou ho v sobotu na tlačovej konferencii v Bratislave predstavilo vedenie strany v čele s predsedom Ondrejom Dostálom
Na snímke poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS)

“Žijeme v zložitej dobe a zložitej medzinárodnopolitickej situácii. Ak Slovensko chce zvládnuť výzvu tejto doby, musí sa stať pripravenou krajinou,” uviedol Dostál. Dátum prezentácie dokumentu podľa neho nie je náhodný, keďže 28. október je dňom vzniku Československej republiky, príkladu pripravenej krajiny v medzivojnovom období.
Programový dokument podľa podpredsedu strany Juraja Petroviča definuje oblasti, ktoré OKS považuje za kľúčové pre fungovanie pripravenej krajiny. Okrem iných medzi ne patria systémy ochrany života, bezpečnosti, zdravia a majetku občanov. “Pripravená krajina má fungujúcu a nestrannú políciu a prokuratúru, nestranné a rýchlo fungujúce súdy,” uvádza materiál, ktorý sa zameriava aj na potrebu existencie profesionálnej armády, “robustnej” ekonomiky založenej na “pestrej palete priemyslu a podnikania”, podporu podnikania a vzdelanosti občanov.
Za dôležité OKS podľa svojej vízie považuje aj prepracovaný a funkčný systém ochrany detí, dostupnú, kvalitnú a udržateľnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť vrátane tej, ktorá sa týka zdravotne a inak hendikepovaných ľudí.
Dokument tiež zdôrazňuje ochranu menšín, “rozumnú a zmysluplnú” mieru decentralizácie a zahraničnopolitickú a bezpečnostnú orientáciu krajiny s dôrazom na členstvo v Európskej únii a NATO. Kompletné znenie programového dokumentu je na webovej stránke OKS.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.