Praha 14. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťas)
 
Český prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreja Babiša na Krym za “dosť divokú konšpiráciu”. Vládu podľa neho kauza Čapí hnízdo neohrozí. “Nečakajte odo mňa, že budem reagovať ako detektív amatér a pýtať sa, ako je možné, že syn z prvého manželstva je údajne unášaný na Krym,” dodal Zeman. Informoval o tom server iDnes.cz

Na snímke český prezident Miloš Zeman

“Mne to všetko pripadá ako dosť divoká konšpirácia. Ja mám budúci týždeň pravidelnú schôdzku s Andrejom Babišom, tak sa ho na to samozrejme spýtam. Do tej doby sa k veciam nebudem vyjadrovať, na rozdiel od Jurečka (podpredseda KDU-ČSL) a ďalších, ktorí tárajú nezmysly,” uviedol Zeman pôvodne pre TV Nova. “Ak niečo napíšu české médiá, ktorým neverím ani nos medzi očami, tak je rozhodne dobré nepodľahnúť ich možným dezinformáciám, a jednak si zistiť fakty, jednak sa samozrejme spýtať aj Andreja Babiša, čo si o tom myslí,” vyhlásil prezident.
Podľa Zemana kauza Čapí hnízdo fungovanie vlády neohrozí. “To by sa muselo stať, že by niektorému politikovi zlyhali nervy, čo sa samozrejme stať môže, v histórii už také prípady máme. Ako človek, ktorý bol tridsať rokov v podobnej situácii, môžem iba Andrejovi Babišovi odporučiť, aby mu tie nervy nezlyhali,” dodala hlava štátu.
Český premiér Andrej Babiš v pondelok zo Sicílie odmietol, že by došlo k únosu jeho syna Andreja Babiša mladšieho. Kauzu svojho syna považuje za súčasť scenára, ktorý ho má zničiť a dostať z politiky. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24 (viac v článku).
“Nie je pravda, že môj syn bol unesený. Je to jasné vyhlásenie Polície ČR, ktorá to vyšetrovala,” uviedol premiér Babiš počas tlačovej konferencie v talianskom Palerme, kde je na pracovnej ceste. Babiš podľa vlastných slov netušil, že “raz bude musieť verejne komentovať život svojich detí”.
Reagoval tak na najnovšie udalosti okolo kauzy farmy Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo). Tie považuje za súčasť scenára, ktorý ho má zničiť a dostať z politiky. Babiš povedal, že zverejnenie informácií bolo načasované na obdobie, keď je v zahraničí a keď sa blížia oslavy 17. novembra. Vidí za tým snahu o vyvinutie tlaku na orgány činné v trestnom konaní.
Babiš údajné skryté natáčenie svojho syna, ktorý je podľa neho psychicky chorý, označil za odporné, hnusné a vrchol hyenizmu. Dodal, že mu novinári kládli sugestívne otázky, aby dostali správne odpovede.
 
Príspevok “Dosť divoká konšpirácia,” uviedol Miloš Zeman o údajnom únose Babišovho syna zobrazený najskôr Hlavné správy.