Na snímke policajti stoja pred poškodeného autobusu Borussie Dortmund v utorok 11. apríla 2017

Dortmund 12. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Tri utorňajšie explózie, ktoré zasiahli autobus Borussie Dortmund, rýchlo vyvolali solidárne reakcie k futbalovému klubu doma v Nemecku i v zahraničí

Všetko odštartovali fanúšikovia hosťujúceho AS Monako, ktorí pricestovali na úvodné stretnutie štvrťfinále Ligy majstrov 2016/2017. Na štadióne Signal Iduna Park skandovali názov domáceho klubu, priaznivci Dortmundu sa im zase odvďačili poskytnutím nocľahu, keďže zápas preložili na stredu.

Na internete vyjadrili pocit spolupatričnosti s Borussiou a jej zraneným hráčom Marcom Bartrom viaceré nemecké kluby. “Myslíme na vás,” odkázal VfB Stuttgart. “V takomto momente sa zastavíte. Schalke 04 želá Marcovi Bartrovi skoré uzdravenie a všetkým fanúšikom šťastnú cestu,” napísali v Gelsenkirchene. “Všetko dobré, Marc Bartra a celá Borussia Dortmund,” uviedol úradujúci šampión a líder bundesligovej tabuľky Bayern Mníchov. Pridali sa ďalší, TSG 1899 Hoffenheim, VfL Wolfsburg, Hannover 96, FC St. Pauli či 1. FC Norimberg.

Spoza hraníc sa ozval anglický FC Liverpool, ktorého tréner je bývalý kouč Borussie Jürgen Klopp: “Tento večer myslíme na všetkých našich priateľov v BVB. YNWA.” Za globálne športové hnutie sa vyslovil prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. “Všetci športoví fanúšikovia sa spojili za BVB,” uviedol Bach. “Ďakujeme za vašu podporu na štadióne i mimo neho a za milé odkazy z celého sveta,” zaznelo z Dortmundu.

Príkladné správanie ľudí v Signal Iduna Parku vyzdvihla aj polícia, ktorej pokoj značne uľahčil prácu. “Nesmierne nám to pomohlo. Som presvedčená, že môžeme byť hrdí na našu utorňajšiu reakciu,” vyhlásil v stredu ráno na ZDF hovorkyňa dortmundskej polície Nina Vogtová a dodala, že sú v kontakte s oboma mužstvami aj všetkými bezpečnostnými zložkami.

Obyvatelia nemeckého mesta okrem vzorného prístupu občerstvili policajtov na mieste výbuchov. “Občania podali našim príslušníkom kávu. Patrí im veľká vďaka,” prezradila polícia a ukázala fotografiu s dvoma termoskami, mliekom a cukrom.