Svet 03. januára 2017 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)

 

Nízke úrokové sadzby zvýšili dopyt po zlate ako investícii. Na nemeckej burze v uplynulom roku boli dosiahnuté rekordné hodnoty

gold-163519_640

117,6 ton drahého kovu sa podľa informácií spoločnosti nachádza v trezoroch burzy vo Frankfurte nad Mohanom. To znamená, že fond od začiatku roka (59,2 ton) takmer zdvojnásobil objem drahých kovov. Zlato sa do trezorov pridáva vždy, keď si zákazníci zakúpia tzv. Xetra-Gold väzbu. Pri každom podielovom liste je do trezoru uložený jeden gram drahého kovu.

“Prudký nárast od začiatku roka 2016 je spôsobený predovšetkým inštitucionálnymi investormi,” povedal Michael König, výkonný riaditeľ nemeckej komoditnej burzy Comodities GmbH, emitenta Xetra-Gold. “Brexit a prezidentské voľby v USA , rovnako ako politika nízkych úrokových sadzieb ECB zneistili investorov a viedli k zvyšujúcemu sa dopytu po zlate.”

Zlato je v turbulentných časoch bezpečné útočisko. Okrem toho, tradičné systémy úspor zohľadňujú politiku nízkych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá je v súčasnosti takmer nulová. Preto investori takisto investujú do drahých kovov. Aktíva v správe Xetra-Gold vykazujú k dnešnému dňu zhruba 4,2 miliardy eur.

Investori môžu tiež kedykoľvek požiadať o vydanie zlata. Od zavedenia Xetra-Gold v roku 2007 bolo podľa informácií burzy vydaných 4,6 tony zlata.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.