Berlín 19. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Matthias Rietschel)
 

Napriek obchodnému sporu vedenému americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa v roku 2018 prudko zvýšil medzinárodný dopyt po strojoch z Nemecka. Najdôležitejším vývozným trhom je USA a potom hneď Čína

Ilustračné foto

Napriek rastúcej neistote vo svetovom obchode nemecké spoločnosti v oblasti strojárstva dokázali vlani výrazne zvýšiť svoj vývoz, ktorý sa oproti predchádzajúcemu roku 2017 zvýšil o 5,3% na 177,8 miliárd eur, uviedol nemecký priemyselný zväz VDMA. Z hľadiska produkcie sa miera vývozu zvýšila na 79,2%, čo znamená, že nemeckému strojárskemu priemyslu patria akoby zhruba štyri eurá z piatich.
“Prejavujúci sa rast exportu znamená, že o náš stredný priemysel so svojimi high-tech výrobkami je veľký záujem, a to aj v ťažkých časoch, pretože zákazníci po celom svete tieto stroje a zariadenia potrebujú,” hovorí hlavný ekonóm VDMA Olaf Wortmann.

Podľa združenia boli najvýznamnejším vývozným trhom USA s objemom 19,25 miliárd eur (nárast o 7,1%) a potom hneď Čína s 19,06 miliardami eur (nárast o 9,6%).
Najväčším odbytovým regiónom však zostala Európa, kde celkové dodávky sa zvýšili o 6,6% na 83,91 miliardy eur. Krajiny EÚ získali celkovo 47,2% nemeckého exportu strojov. Najdôležitejším partnerom je tradične Francúzsko, ktoré je po USA a Číne hneď tretie (11,55 miliárd eur). Silný rast sa už dlho prejavuje v obchode s Poľskom, kde badať výrazný nárast o 17% na 7,2 miliardy eur, čím sa dostalo na 7. miesto a preskočilo Rakúsko. Ďalší sused Česká republika je na 9. mieste v odbyte a za ňou je Rusko.
Wortmann pripustil, že zvýšený vývoz do Veľkej Británie súvisí s brexitom, kvôli ktorému “britské spoločnosti zvýšili svoje zásoby”.
Aj napriek týmto číslam však ekonomický denník Handelsblatt dodáva, že v roku 2018 výrobné odvetvia nedosiahli svoj vlastný výrobný cieľ. Potreba vzácnych materiálov a nedostatok špecializovaných pracovníkov boli príčinou slabého rastu len o 2% namiesto naplánovaných 5%. Preto sa mnoho minuloročných objednávok spracúva ešte v priebehu tohto roka.

Príspevok Dopyt po nemeckých strojoch stúpa. Aj v dominantných USA a v Číne zobrazený najskôr Hlavné správy.