Párnica 4. januára 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)

Polícia odkláňa všetku dopravu smerom na Ružomberok

Cesta I/70 medzi Kraľovanmi a Párnicou v okrese Dolný Kubín je úplne neprejazdná, v úseku padli dve lavíny na železničnú trať aj vozovku. Polícia odkláňa všetku dopravu smerom na Ružomberok. Informáciu pre TASR potvrdilo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ako ďalej uvádza, v celom Žilinskom kraji husto sneží. “Žiadame vodičov, aby zvýšili svoju pozornosť a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam,” upozornilo operačné stredisko.

Spadnutá lavína v úseku paralyzovala aj železničnú dopravu. “Železničná doprava medzi Párnicou a Kraľovanmi je úplne zastavená od 6.22 h. Keďže lavína spadla aj na cestu, nie je možné zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu,” informovala Ivana Popluhárová, zástupkyňa riaditeľky Odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

ŽSR podľa jej slov nasadili na odstránenie masy snehu v približne 100-metrovom úseku rušeň s pluhom. “Predpokladáme, že doprava by mohla byť obnovená ešte dopoludnia, závisí to však od počasia. To je na severe Slovenska krajne nepriaznivé, sneží tam a fúka silný vietor,” dodala Popluhárová.

Donovaly pre sneženie uzatvorili pre kamióny nad 10 m

Pre sneženie uzatvorili pre kamióny nad 10 metrov dĺžky horský priechod Donovaly. Pre všetku nákladnú dopravu je uzatvorený aj horský priechod Čertovica. Informuje o tom internetová stránka Slovenskej správy ciest (SSC).

V dôsledku silného nárazového vetra sa na cestách v okresoch Brezno tvoria snehové jazyky a záveje. Na ceste II/584 v úseku Srdiečko – Bystrá v okrese Brezno je nutné použiť snehové reťaze pre všetku dopravu.

SSC upozorňuje, že pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko výskytu námrazy a poľadovice.

Ako sa na stránke ďalej uvádza, v Banskobystrickom kraji, na ceste II/526 hranice okresov Detva/Poltár – Kokava nad Rimavicou sa na vozovke miestami nachádza zľadovatený sneh do jedného centimetra. Vplyvom počasia a poveternostných podmienok sneh naviaty na vozovky namŕza.

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, miestami sa tvoria snehové jazyky a záveje

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, vozovky sú prevažné vlhké až mokré, na niektorých úsekoch ciest sa nachádza kašovitý sneh do dvoch centimetrov. Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja uviedol, že v dôsledku silného vetra sa v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa a Humenné tvoria snehové jazyky a záveje.

V okrese Stará Ľubovňa a Kežmarok fúka nárazový vietor, miestami sa vyskytuje silné sneženie a najmä v okrese Stará Ľubovňa je aj znížená viditeľnosť. Na cestách tretej triedy sa vo vyšších polohách nachádza miestami vrstva utlačeného snehu do štyroch centimetrov. Všetky horské priechody na území kraja sú zjazdné bez obmedzení.

Počas utorka 3. januára sa inertným materiálom na území kraja posypalo 1529 km a soľou 2181 km ciest. Podľa Štofka tu bolo nasadených 75 mechanizmov, ktoré pluhmi odhrnuli sneh na 4344 km ciest. Z toho najviac, 1821 km, bolo v okrese Poprad a v okrese Humenné to bolo 962 km.