Donald Trump zrušil objednávku na nové prezidentské lietadlo

New York 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Donald Trump, novozvolený americký prezident, zrušil dnes objednávku na nové prezidentské lietadlo US Air Force One.

“Boeing montuje lietadlo pre amerických prezidentov modelovej rady 747, ale náklady naň sa vymkli spod kontroly. Malo by stáť viac ako štyri miliardy USD (3,74 miliardy eur),” uviedol Trump na twitteri a rozhodnutie potvrdil aj novinárom vo svojom mrakodrape v New Yorku. Jeho pokyn znel stručne: “Zrušte objednávku!” Ďalej dodal:

Na snímke Donald TrumpNa snímke Donald Trump

“Chceme, aby Boeing zarobil veľa peňazí, ale až toľko zase nie”. Cena je podľa neho vraj smiešna. Stroj B 747-8 mal nahradiť súčasný model 747, ktorý prvýkrát vzlietol začiatkom 90. rokov minulého storočia. Predbežnú objednávku na prezidentské lietadlo dostal od Bieleho domu aj Airbus.

Všetky požiadavky, ktoré mal spĺňať, by európsky výrobca dokázal realizovať za predpokladanú, podstatne nižšiu požadovanú sumu. Po zrušení objednávky klesla hodnota akcií Boeingu ešte pred začiatkom dnešného obchodovanie takmer o 1 %.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.