Washington 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

V kauze možného prepojenia medzi volebným štábom Donalda Trumpa a Ruskom padli v pondelok prvé obvinenia. Americký prezident na ne vzápätí reagoval prostredníctvom odmietavého vyhlásenia na sociálnej sieti Twitter s tým, že medzi jeho predvolebnou kampaňou a Ruskom “tajná dohoda” nebola.
Na snímke prezident USA Donald Trump

“Prepáčte, ale toto bolo roky pred tým, než bol Paul Manafort súčasťou Trumpovej kampane,” odkázal v pondelok Trump po obžalobe šéfa svojej volebnej kampane Manaforta zo sprisahania proti Spojeným štátom, prania špinavých peňazí a iných trestných činov.
Manafort sa v pondelok po výzve osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera vydal sám federálnym úradom na stíhanie v kauze možného prepojenia medzi Trumpovým volebným štábom a Ruskom. Na stíhanie v uvedenej kauze sa vydal aj bývalý Trumpov obchodný partner Rick Gates.
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) dlhodobo vyšetruje Manaforta za jeho obchody na Ukrajine a prácu pre jej bývalého prezidenta Viktora Janukovyča. Špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller tiež preveroval Manafortovu úlohu v prípade ruského zasahovania do volieb v USA v roku 2016 a možnú konšpiráciu s Trumpovými spolupracovníkmi. Manafort akékoľvek obvinenia popieral.

Dnes sa však  jeden z bývalých spolupracovník volebného tímu  Trumpa priznal, že klamal federálnym agentom pracujúcim pre špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý vedie vyšetrovanie v kauze, informovala agentúra AP.
George Papadopoulos sa 5. októbra priznal, že klamal agentom Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v súvislosti so svojimi interakciami s “cudzincami”, o ktorých predpokladal, že mali kontakty na vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády. Detaily Papadopoulosovej výpovede vyšli na verejnosť v pondelok.
Papadopoulos je prvou osobou čeliacou kriminálnym obvineniam, v ktorých sa citujú výpovede o komunikácii medzi Trumpovými predvolebnými spolupracovníkmi a ruskými prostredníkmi počas americkej prezidentskej kampane v roku 2016.
V rámci Trumpovho volebného štábu bol Papadopoulos členom jeho zahraničnopolitického oddelenia. Prezidentovi spolupracovníci podľa AP u