Washington 17. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, File)

Americký prezident Donald Trump predstavil nový zahraničnopolitický kurz USA.  Podľa Trumpových slov, ktoré vyslovil v Orlande (Florida). Donald Trump potvrdil, že “namiesto toho, aby sme prestavovali cudzie štáty podľa toho, ako nám vyhovuje,  prestaviame našu krajinu. Veľmi dlho sme sa angažovali vo svete za krajiny o ktorých mnohí z nás ani nepočuli. To bolo nerozumné a musí sa to skončiť. Administrácia Donalda Trumpa sa bude zaoberať v prvom rade národnými záujmami USA”

Donald Trump

Podľa amerického žurnalistu Andrewa Rosenthala, ktorý publikoval svoj článok v  New York Times, sa Donald Trump dopustil niekoľkých nebezpečných chýb.  Za najväčšie považuje Andrew Rosenthal skutočnosť, že Donald Trump sa vysmial obvineniam amerických tajných služieb na adresu Kremľa a posilnil moc korporácii v krajine.

Americký novinár tvrdí, že by Washington nemal zabúdať na skutočnosť – Vladimír Putin je bývalý agent tajných služieb a vynikajúci manipulátor, ktorý dokáže využiť Donalda Trumpa na dosiahnutie svojích vytýčených cieľov.

Andrew Rosenthal upozorňuje, že v ruštine sú dve slová, ktoré definujú pravdivosť. Jedným slovom je правда (pravda) a druhým je истина (fakt, skutočnosť). Čo sa týka Donalda Trumpa, pravdou je, že nie všetci jeho voliči sú čistokrvní rasisti.

No faktom, skutočnosťou je, že pozície Donalda Trumpa závisia od rasistov a xenofóbov, pričom Donald Trump využil ich hnev a nenávisť. Faktom je podľa Rosenthala aj to, že Donald Trump napriek tomu, že sa vysmial obvineniam amerických tajných služieb o zasahovaní Ruska do volieb, bol a je favoritom Moskvy.

Andrew Rosenthal sa v článku venoval aj skutočnosti, že Štátnym sekretárom USA sa stal Rex Tillerson, hlava spoločnosti Exxon Mobil.
Podľa Rosenthala je pravdou to, že Tillerson má nadštandardné vzťahy s Ruskom, je nositeľom vysokého ruského vyznamenania a má blízko k “silným mužom” Putinovej politiky.

Faktom je to, že že Donald Trump sústavne prehliada slová predstaviteľov amerických tajných služieb a to je veľmi nebezpečné.

Trump a Tillerson si naivne myslia, že sú rovnocení skúsenému a nekonečne nebezpečnému Putinovi. Nemali by však zabúdať na Leninov výrok: “V politike neexistuje morálka, existuje len účelnosť. Ničomník môže byť pre nás užitočný aj tým, že je ničomník”.

Leninove slová sú podľa Rosenthala hlboko vpísané do Putinovej duše. Pravdou je, že využitie ničomníka na dosiahnutie svojích cieľov je pre Putina profesionálnou rutinou, Trump je v tejto oblasti len diletantom – a to je žiaľ fakt” uzatvára svoj článok americký novinár.