Mníchov 28. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:publicdomain)
 
Vedci z inštitútu astronómie Maxa Plancka zistili pôvod Oumuamua, prvého medzihviezdneho asteroidu, ktorý preletel slnečnou sústavou

Asteroid Oumuamu vyfotený teleskopom

V októbri 2017 vedci ohlásili objav záhadného Oumuamua, ktorý rýchlo dostal titul lode mimozemšťanov.
Špecialisti však uviedli, že je to len prvý medzihviezdny asteroid, ktorý navštívil slnečnú sústavu. Teleso preletelo okolo Slnka a potom sa začalo rýchlo vzďaľovať. Za tú dobu astronómovia dokázali pomocou teleskopov spočítať približnú rýchlosť a dráhu cesty našej galaxie. Výsledky ukázali, že “mimozemská loď” mohla priletieť zo súhvezdia Lýry. Hľadanie “vlasti” asteroidu sa komplikoval tým, že vedci nepoznali rýchlosť a vektor letu asteroidu, keď zaletel do slnečnej sústavy.
V novom výskume sa astronómovia dozvedeli, že asteroid sa zrýchlil, keď letel okolo Slnka.
“Oumuamua je v niečom podobný kométam a ľadovým objektom, na povrchu ktorých sa pri ohrievani Slnkom vyparuje plyn. To pridáva kométam zrýchlenie, ktoré ovplyvňuje ich trajektóriu,” povedal autor výskumu Coryn Bailer-Jones.
Nové výsledky pomohli vedcom pochopiť, ako sa menila dráha Oumuamua, keď sa blížil k Slnku. Dovolilo to presnejšie určiť, z akého miesta a s akou rýchlosťou asteroid mohol letieť.
Vedci, aby našli domov “mimozemskej lode”, použili trojrozmernú mapu Mliečnej dráhy, ktorá bola zostavená v apríli 2018 pomocou teleskopu Gaia. Ukázalo sa, že asteroid mohol priletieť z jednej zo štyroch trpasličích hviezd HIP 3757, ktorá sa nachádza v súhvezdí Veľryby alebo HD 292249 zo súhvezdia Jednorožca. Ďalšie dve sa môžu nachádzať v systémoch žltých trpaslíkov 2MASS J0233 aj NLTT 36959, ktoré sú zo súhvezdia Veľryby a Panny.
Astronómovia zdôraznili, že výskum ešte nie je ukončený. Podľa odhadov sa nedá presne povedať, odkiaľ priletela záhadná “loď mimozemšťanov”, bude to však možné po roku 2021, kedy bude hotová ďalšia analýza hviezdneho neba teleskopu Gaia.
 
Príspevok Domov Oumuamua: Vedci zistili domov záhadnej lode mimozemšťanov zobrazený najskôr Hlavné správy.