Po sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná hra Modrá veľryba ako mor. Šialená hra navádza tínedžrov k tomu, aby si ubližovali a spáchali samovraždu. Na celom svete je už približne 150 obetí.

Nebezpečná hra je aj u nás

Hra sa dostala na Slovensko, aj do Česka. „Berieme ju ako veľmi vážnu hrozbu pre českú mládež,“ informovala hovorkyňa českej polície Ivana Nguyenová.

Takmer obeťou sa stala len 14-ročná Dominika, ktorá teraz prehovorila. Dievča si našťastie na život nesiahlo. Hru začala hrať na ruskej sociálnej sieti Vktontakte.ru.

Keď sa rozhodla prestať, už sa jej správca začal vyhrážať, že si ju nájde a zabije, pretože vydierač vie ako sa dievča volá a má o nej aj viac citlivých informácií. „Bojím sa úplne všetkého. Bojím sa toho, čo mi volajú. Bojím sa to ukončiť, bojím sa to hrať ďalej. Myslím hlavne na svoju rodinu, nechcem im ubližovať, inak je mi to prakticky úplne jedno,“ povedala Dominika pre TN.cz.

Nechcete hrať? Čaká vás trest!

Dominika začala hrať hru zo zvedavosti a zabiť sa nikdy nechcela. Aj ju súťaž odkázala na samovražedné správanie veľrýb, ktoré sa vrhajú na breh a dobrovoľne umierajú.

Otrasné je, že každý užívateľ, ktorý sa chce do nebezpečnej hry zapojiť, musí najprv správcovi dať svoje osobné informácie, ktoré následne budú použité proti hráčovi. Ak chce s hrou Modrá veľryba prestať, prichádzajú vyhrážky smrti, ktoré sú určené nielen hráčovi, ale aj celej jeho rodine. Po zapojení musí hráč splniť 49 brutálnych úloh, vrátane vyrezávania veľryby na vlastné telo a poslať o tom fotografiu. Posledná päťdesiata úloha je samovražda.

Kto zastaví pohromu?

Šialená hra necháva za sebou mŕtvych mladých ľudí. V Rusku už zatkli prvého správcu Filippa Budejkina, ktorý má byť zakladateľom hry. Tvrdí, že vytvoril fiktívnu hru s plnením nevinných úloh. Ľudia sa nemali rezať, len kresliť na ruky nevinné obrázky alebo sa pozerať zo strechy na východ slnka. Po smrti jednej mladej dievčiny v novembri 2015 však začali členovia skupiny zdieľať obsah plný sabapoškodzovania a samovrážd. Ruská polícia Fillipa obvinila z podnecovania samovrážd 15 až 17 mladých ľudí.

Najlepšia obrana: nehrať

Dôležité je naučiť mladých, ako sa hre vyhnúť. Zmanipulovať sa dajú najjednoduchšie mladí ľudia od 13 do 19 rokov. A práve na takých sa správcovia hry zameriavajú. Práve v tomto veku sú tínedžeri najviac ovplyvniteľní. Preto by mali byť pozorní rodičia aj učitelia.

Obete sú všade vo svete

Jednou z obetí je pravdepodobne aj Denis (†16) z Rožňavy, ktorý skočil pod vlak. Hru mal mať v mobile.

Najznámejším prípadom je smrť ruských kamarátok, ktoré kvôli Modrej veľrybe vyskočili zo 14. poschodia. Obidve, Veronika Volkova († 16) a Julia Konstantinova († 15) boli na mieste mŕtve.

Česká polícia rieši, že aj smrť kamarátok v Mlékojedoch má na svedomí obludná hra.

Čítajte viac