Madrid 27. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)

Španielsky operný spevák Plácido Domingo, čeliaci už niekoľko mesiacov obvineniam zo sexuálneho obťažovania žien, vo štvrtok revidoval svoje vyhlásenie z utorka, v ktorom prebral plnú zodpovednosť za svoje konanie a dotyčným ženám sa ospravedlnil za spôsobenú bolesť

Na snímke Plácido Domingo

Toto Domingovo vyhlásenie malo za následok, že španielske ministerstvo kultúry zrušilo jeho vystúpenia v madridskom divadle Zarzuela naplánované na máj tohto roku.

Španielsky minister kultúry José Manuel Rodríguez Uribes v stredu novinárom vysvetlil, že po Domingovom utorkovom vyhlásení sa situácia zmenila. „Bola tu prezumpcia neviny,“ uviedol minister, ktorý objasnil, že „v okamihu, keď Domingo povedal, že sa to skutočne stalo – a hovoríme o vážnych udalostiach týkajúcich sa mnohých žien – rozhodli sme sa, že s ním nemôžeme pokračovať a aj sme mu to oznámili.“
Domingo však následne vo štvrtok vyhlásil, že jeho slová z utorka boli zle interpretované.

„Mám pocit, že musím vydať ďalšie vyhlásenie, aby som napravil mylný dojem vyvolaný mojím ospravedlnením,“ uviedol barytonista, ktorý vo vyhlásení z utorka písal, že ho „veľmi mrzí bolesť“, ktorú ženám spôsobil, pričom však explicitne nepotvrdil žiadne zo vznesených obvinení zo sexuálneho obťažovania.

„Viem, čo som neurobil, a znova to odmietam. Nikdy som sa k nikomu nesprával agresívne a nikdy som neurobil nič, čo by niekomu bránilo v kariére alebo ju ovplyvnilo,“ deklaroval Domingo.

Dodal, že „naopak, za 50 rokov svojej kariéry v opere pracoval „na podpore kariéry nespočetných spevákov“.

„Ospravedlňujem sa úprimne a z hĺbky srdca všetkým kolegom, ktorých som akýmkoľvek spôsobom ublížil, slovom či činom. Ako som už mnohokrát demonštroval, nikdy som nemal v úmysle ublížiť niekomu alebo ho uraziť,“ vyhlásil Domingo.

Domingo vo štvrtok potvrdil, že sa vzdal aj účinkovania v opere La Traviata uvádzanej v madridskom divadle Teatro Real, kde mal účinkovať päťkrát od 9. do 23. mája.

Avizoval, že takto bude postupovať aj v prípade ďalších divadiel a operných domov, ak by mali mať problémy s jeho angažovaním do predstavení.

Agentúra AP vlani v auguste zverejnila správu o deviatich ženách, ktoré tvrdili, že ich Domingo obťažoval – vnucoval im svoje bozky, obchytával a hladkal. Dochádzalo k tomu údajne od konca 80. rokov. Agentúra potom v septembri zverejnila ďalšiu správu, v ktorej sa za obete obťažovania Domingom označilo ďalších 11 žien.

Domingo doteraz všetky obvinenia z obťažovania žien popieral, pričom ich označoval za „nepresné“ a tvrdil, že všetky jeho interakcie a vzťahy so ženami boli „vždy vítané a konsenzuálne“.

V dôsledku týchto obvinení sa však Domingo v októbri 2019 vzdal postu generálneho riaditeľa opery v Los Angeles, ktorý zastával od roku 2003. Zrušil aj účinkovanie v Metropolitnej opere v New Yorku a scénické predstavenie naplánované na apríl tohto roku v Japonsku pred olympijskými hrami v Tokiu. Domingove vystúpenia zrušili aj Philadelphia Orchestra a opera v San Franciscu. Opera v Dallase odvolala jeho koncert naplánovaný na marec tohto roku.

Na rozdiel od Spojených štátov, kde sa jeho kariéra už fakticky skončila, Domingo stále úspešne účinkuje v celej Európe. Vlani v lete zažil ovácie na festivale v rakúskom Salzburgu a na jeseň spieval aj v Zürichu, Moskve či Valencii.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj