Bratislava 17. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Hoci tržby národnej lotériovej spoločnosti Tipos pokračujú v miernom raste, zďaleka nedosahujú dynamiku najväčších súkromných stávkových firiem. Kým dlhé roky bol Tipos z pohľadu tržieb najväčšou hazardnou spoločnosťou na Slovensku, vlani už bol trhovou trojkou. O svoj post jednotky však prišiel už v roku 2017, kedy ho v tržbách predbehla stávková spoločnosť Niké. Vtedy ešte len o 17 mil. eur. Vlani už Tiposu Niké v porovnaní tržieb výrazne utiekla a národnú lotériovú spoločnosť predbehla aj Fortuna

Ilustračné foto

Tržby národnej lotériovej spoločnosti za vlastné výkony a tovar v minulom roku dosiahli 474,6 mil. eur a medziročne stúpli o 5,5 %. Pre porovnanie, tržby stávkovej spoločnosti Niké podľa zverejnených údajov vlani medziročne rástli až o takmer 17 % na vyše 553 mil. eur a tržby konkurenčnej Fortuny sa zvýšili dokonca až o 26,5 % na 494 mil. eur.

Štátny Tipos však vlaňajšok napriek tomu hodnotí ako mimoriadne úspešný. Pripomína pritom aj vyše 10-miliónový hrubý zisk, ktorý v minulom roku dosiahol. V súvislosti s rastom tržieb najväčších súkromných stávkových firiem hovorí, že je problém tieto údaje objektívne vyhodnotiť. “V súčasnosti nie je jednotná metodika vykazovania hospodárskych výsledkov subjektov podnikajúcich na trhu hazardných hier,” uviedol pre agentúru SITA hovorca Tiposu Rastislav Čépe. Pripomína tiež fakt, že Tipos prevádzkuje prevažne iné druhy hazardných hier ako Niké či Fortuna a teda porovnávať ich výsledky nie je úplne možné, kvôli rozdielnej výške odvodov, charakteristike hier, podielu vyplatených výhier na vkladoch do hry a podobne.

Čo sa týka hospodárenia samotného Tiposu, to je výrazne ovplyvnené aj zákonnými odvodmi z prevádzkovania hazardných hier. Tipos pritom vlani do štátneho rozpočtu na všeobecne prospešné účely odviedol 44,2 mil. eur, teda o 3,7 mil. eur viac, ako v roku 2017 a zároveň najviac od založenia spoločnosti.

Faktom však je, že pozícia Tiposu na trhu s hazardnými hrami sa v tomto roku ešte sťažila, čo súvisí s novelou zákona o hazardných hrách, ktorá zobrala národnej lotériovej spoločnosti monopol pri internetovom hazarde. „Pri tvorbe plánu na rok 2019 vychádzala spoločnosť aj zo skutočnosti, že dôjde k liberalizácii na trhu hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom internetu a preto je podnikateľský plán spoločnosti na rok 2019 ‘skôr konzervatívnejší’, ktorý však napriek tomu predpokladá oproti podnikateľskému plánu na rok 2018 rast,“ dodal hovorca Tiposu. Podľa neho sa spoločnosť na liberalizáciu trhu intenzívne pripravovala už v minulom roku, kedy rozširovala portfólio kasínových hier, čím ich počet na konci roka presiahol 160.

Spoločnosť Tipos, národná lotériová spoločnosť, vznikla v roku 1993. Prevádzkuje štátnu lotériu a ďalšie hazardné hry na základe individuálnych licencií udelených Ministerstvom financií SR. Tipos je 100-percentne vlastnený štátom a akcionárske práva v spoločnosti vykonáva práve rezort financií. Vlani sa o väčšinu spomínaných tržieb spoločnosti v objeme 474,6 mil. eur postarali lotériové hry s tržbami 249,5 mil. eur. Hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu, teda internetové kasíno a internetové športové stávky, vygenerovali Tiposu tržby v objeme 223,2 mil. eur a zvyšok tvorili tržby z kurzových stávok, SMS žrebov a nelotériových produktov. Na výhry vlani národná lotériová spoločnosť vyplatila vyše 344 mil. eur.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj