Brazília 2. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)
 
Predsedom dolnej komory brazílskeho Kongresu sa v noci na piatok stal Rodrigo Maia z Demokratickej strany. Proreformný Maia, ktorý túto funkciu zastával aj uplynulé funkčné obdobie, bol zvolený na dva roky, informovala v sobotu agentúra Reuters

Na snímke Rodrigo Maia

Maia, ktorý mal pred hlasovaním podporu nového prezidenta Jaira Bolsonara, sa zaviazal spolupracovať s novou vládou, aby mohla uskutočniť reformy považované za kľúčové pre to, aby krajina mala vyrovnaný rozpočet. Brazílske vedenie považuje za dôležitú najmä dôchodkovú reformu.
“Reformy nebudú ľahké, ale sú potrebné,” vyhlásil Maia pred hlasovaním, v ktorom napokon získal 334 z 513 hlasov.
O svojom predsedovi mal v piatok rozhodnúť aj Senát, horná komora brazílskeho parlamentu. Voľbu však odložili na sobotu v dôsledku sporov okolo spôsobu hlasovania.
Agentúra Reuters konštatovala, že pre Bolsonara a jeho tím je dôležité, aby mal vo vedení oboch komôr “svojich ľudí”, ak chce pokročiť s realizáciou svojich plánov. Ide pritom nielen o dôchodkovú reformu, ale aj o prijatie ďalších zákonov a reforiem, ako je daňové zaťaženie firiem či plán privatizácie veľkého počtu štátnych spoločností.
Bolsonaro, ktorý sa ešte stále zotavuje z chirurgického zákroku v nemocnici v Sao Paule, zablahoželal Maiovi k opätovnému zvoleniu prostredníctvom správy na sociálnej sieti Twitter.
 
Príspevok Dolná komora brazílskeho Kongresu má staronového predsedu zobrazený najskôr Hlavné správy.