Dokumentárna snímka Až príde vojna od režiséra Jana Geberta sa bude dotýkať pálčivej témy (nielen) Slovenska – existenciu krajne pravicových či polomilitaristických organizácií. Obsahovo sa totiž bude o vzniku paravojenskej skupiny Slovenskí branci. Podľa oficiálnej synopsy bude hlavným aktérom mladík Peter. Ten na prvý pohľad ničím nevybočuje – má priateľku, chystá sa študovať na vysokej škole.
 
Dokument zachytávajúci vznik polovojenskej organizácie Slovenskí branci bude mať premiéru na prestížnom festivale Berlinale
 
Je však tiež na čele domobrany Slovenskí branci, ktorú tvorí asi dvesto mladých ľudí. Tí sa následne v horských lesoch podriaďujú drsným pravidlám, ktoré skôr než vojenský výcvik pripomínajú hru na diktatúru. Šéf domobrany však dúfa, že sa raz stane vrcholovým politikom a svoju víziu usporiadania spoločnosti následne uplatní v praxi.
 
Dokument sa bude dotýkať aktuálnych tém nacionalizmu a fungovania mechanizmu moci. Zároveň tiež ide o prvý autorský projekt HBO EuropePremiéru si odbije na festivale Berlinale, kde sa bude premietať v sekcii Panorama. Festival sa uskutoční v dňoch od 15. do 25. februára (únor) 2018.
 
Režisér filmu Jan Gerbert vyštudoval históriu na Univerzite Karlovej, študoval aj v Španielsku, Mexiku a USA. Pracoval ako redaktor vo viacerých časopisoch (Reflex, Hospodářské noviny, Týden). Debutoval dokumentom Hra o kameň v roku 2012.
 
Zobraziť galériu 8 galeria