Moskva/Damašk 11. februára 2018 (HSP/politexpert.net/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Grigorij Pavlodubov sa na portáli politexpert venuje možnosti či sa podarí Izraelu iniciovať novú vojnu v Sýrii a na Blízkom východe.
Ruský politológ Alexander Asafov v prvom rade uviedol, že medzi Sýriou a Izraelom absentujú normálne diplomatické kontakty, obe krajiny sú vo vojnovom stave už niekoľko desaťročí. To čo si dnes dovoľuje Izrael je dôsledkom izraelskej politiky na Blízkom východe. Izrael ukazuje všetkým, že nemieni s nikým rokovať o svojich krokoch a nebude brať pri riešení sýrskej krízy do úvahy žiadne faktory, ktoré mu nevyhovujú.
Ilustračné foto

Subjektivizmus Izraela predstavuje podľa Asafova vážnu hrozbu. Ruský expert poukázal aj na to, že dôstojníci izraelských špeciálnych služieb úzko spolupracujú so zvyškami ISIS. Izraelci aktívne participujú na eskalácii konfliktu v Sýrii, kde sa Izrael snaží realizovať svoje záujmy a žiaľ nevníma reálny vývoj situácie. Podľa Asafova hrozí, že sa prehĺbi destabilizácia v regióne a bude oveľa ťažšie neskôr dôjsť ku kompromisu.
Podľa Asafova, úspešný zásah sýrskej starej protivzdušnej obrany S-200 rozzúril Izrael. Izrael momentálne vidí všetko v krvavých farbách a nevníma hlasy z Moskvy, nabádajúce k upokojeniu situácie. Podľa Asafova, Izraelci budú pokračovať v deštruktívnom kurze a budú sa snažiť čo najviac destabilizovať situáciu v Sýrii aj za cenu rozdúchania nového konfliktu. V takom prípade sa bude musieť Izrael sústrediť na nárast počtu teroristických útokov na vlastnom území.
Podľa Asafova v Sýrii hrozí nový konflikt, tentoraz s Kurdami z SDF a YPG, podporovanými USA a Izraelom. V radikalizácii pomerov v Sýrii je vidieť americký rukopis, Američanom nevyšla nepriama likvidácia režimu Bašára Asada pomocou občianskej vojny a ISIS, pripravujú sa teda k novým aktivitám.
Video si môžete pozrieť tu

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.