Praha 15. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Na oficiálnych stránkach Pražského hradu zverejnili informáciu, že prezident českej republiky Miloš Zeman poslal list Jaroslawovi Kaczyńskému, kde mu zablahoželal k víťazstvu v parlamentných voľbách v Poľsku

Na snímke Miloš Zeman

Svoj list začal gratuláciou k opätovnej presvedčivej výhre v poľských parlamentných voľbách, ktoré sa konali uplynulý víkend.

Jednoznačný úspech, ktorý Právo a spravodlivosť vybojovalo aj napriek silnému tlaku opozície, je pre mňa dôkazom dobrej práce poľskej vlády v uplynulom legislatívnom období, a tiež dôvery poľského národa, pokračoval prezident vo svojom liste.

Ďalej spomenul aj vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. S potešením konštatujem, že sa naša krajina teší výbornej úrovni vzájomných vzťahov a že úspešne rozvíjajú spoluprácu v rámci , NATO i V4, napísal Zeman a vyjadril svoje presvedčenie, že stredná Európa disponuje nemalým potenciálom k prehĺbeniu vzájomnej kooperácie bilaterálne aj na medzinárodných fórach.

Taktiež dodal, že dúfa, že sa čoskoro nájde vhodná príležitosť na stretnutie, a tiež k upevneniu českopoľského priateľstva. Svoj list zakončil opätovnou gratuláciou a prianím pevného zdravia a mnohých úspechov.

Parlamentné voľby v Poľsku

Dokázali sme vyhrať aj cez ten silný front proti nám, uviedol predseda PiS Jaroslaw Kaczyński svojim spolustraníkom vo volebnom štábe. začali nadšene tlieskať a skandovať Jaroslaw, Jaroslaw! a Ďakujeme, ďakujeme.

Terajšia vláda Mateusza Morawieckého zo strany Právo a spravodlivosť si podporu občanov získala predovšetkým vďaka nemalým sociálnym dávkam. Napríklad, prídavok na deti je vo výške 500 zlotých (asi 3 000 českých korún) mesačne. Okrem iného znížila aj vek, kedy občania odchádzajú do dôchodku.

Čo sa týka konzervatívnych voličov, tých oslovuje predovšetkým svojím dôrazom na katolícku vieru, ďalej vlastenectvom a vyznávaním ochrany tradičnej rodiny.

Priebeh volieb

Celkovo na účely volieb otvorili 27 415 volebných miestností, z toho bolo 329 v zahraničí a päť bolo na lodi. Valná väčšina zahraničných miestností sa otvorila v Spojených štátoch, teda 48, v Británii to bolo 54 a v Nemecku 23.

Deň pred otvorením volebných miestností nastalo moratórium. V súlade s poľským zákonom dochádza k predvolebnému tichu o polnoci od piatku do soboty a pokračuje do nedeľného večera.

Počas daného obdobia je v Poľsku zakázané zverejňovanie prieskumov verejnej mienky, vrátane exitpollov, ďalej sa zákaz týka akejkoľvek kampane za konkrétnych kandidátov a politické strany, výnimku netvoria ani zhromaždenia a demonštrácie či distribúcia propagačných materiálov kampane.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj