Bratislava 14. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Šéf OĽaNO Matovič sa angažuje v prezidentských voľbách. Jeho strana síce nepostavila vlastného kandidáta, ale ide na to od lesa

Snímka z 22. január 2019. Na snímke zľava podpredsedníčka hnutia OĽaNO Veronika Remišová, kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová a Robert Mistrík, a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič počas spoločného obedu členov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s demokratickými kandidátmi na prezidenta SR v reštaurácii Hradná hviezda

OĽaNO nemohlo postaviť kandidáta, lebo by za prvé aj tak nemal šancu, ale hlavne by kandidatúra Remišovej priniesla jej osobne nejaké body a Matovič, ako sa všeobecne vie, nevidí rád blízko seba príliš samostatných ľudí. A tak k jej kandidatúre nedošlo – Remišová, predpokladám, dobrovoľne súhlasila.
Matovič vsadil na iného kandidáta, na Mistríka. Jeho plán je vcelku jednoduchý. Chce si vyslúžiť zásluhy a vďačnosť budúceho prezidenta nielen tým, že mu dá hlasy sympatizantov strany OĽaNO, ale aj tým, že mu zabezpečí hlasy iných kandidátov. A hlasy, ktoré mu chce dať, sú najmä  hlasy kandidátky Čaputovej.
Na to ale potrebuje v prvom rade napätie a atmosféru strachu. Potrebuje na to obraz nepriateľa a démona, kvôli ktorému by sa Čaputová tiež dobrovoľne vzdala svojej kandidatúry. A tak začal démonizovať sudcu Harabina, označovať ho za “nedemokrata” a  hovoriť nezmysly, že zvolenie bývalého sudcu najvyššieho súdu by bolo čosi ako koniec sveta.
Motívy tohto Matovičovho hejtovania nemožno hľadať v názoroch samotného Harabina. Harabin nie je žiaden extrémista, je to skúsený človek stredného prúdu. Presne človek toho stredu, okolo ktorého by sa slovenský národ mohol trocha zjednotiť. Ak by nebol Harabin, urobili by “nedemokrata” z Chmelára, možno aj z Krajniaka, ba možno aj zo samotnej Čaputovej.
Proatlantické sily, skryté za osobou Mistríka, potrebujú silou mocou nepriateľa, aby mohli štvať a zastrašovať voličov.  Samotná kandidatúra Kotlebu v tomto divadle pre nich nepredstavuje dostatočnú hrozbu.
Je smutné, že takýmito politickými abnormalitami a hejtovaním predseda OĽaNO zdeformoval pomery prvého kola prezidentských volieb, v ktorých je teraz dosť nezávislých osobností. V atmosfére strachu a nátlaku sa nedá hovoriť o slobode a demokracii. A čo je horšie, stráca sa aj férovosť volieb.
Ak si na jednej strane budú kandidáti globalistického atlantizmu predávať svoje preferencie a sústreďovať ich do jednej osoby, sú všetci kandidáti na druhej strane, teda kandidáti národného a ľudového smeru, v neférovej nevýhode a slabší kandidáti sa budú musieť tiež vzdať v prospech najsilnejšieho kandidáta, aby sa netrieštili národné sily a aby mal aspoň jedená národný kandidát šancu dostať sa do druhého kola.
Nezdá sa, že by práve Matovič presvedčil Čaputovú, aby odstúpila. Keď sa ho včera spýtali, ako hodnotí jej súčasné správanie, vyhlásil sa za džentlmena, a teda radšej nič nepovie. Toľká “slušnosť” Čaputovej určite nelichotí. Ale sú tu určite väčšie sily, ktoré ju dokážu ovplyvniť. Majú na to ešte dva dni, pretože na 15. februára je stanovený začiatok tlačenia volebných lístkov. Ak by odstúpila po tomto termíne, jej meno už na lístkoch zostane a bude preto nemalou časťou neinformovaných voličov zbytočne volená.
Národné a ľudové sily majú ten istý termín na to, aby sa zjednotili. Vidia, čo robí ich oponent a nemali by sa ďalej hrať na naivných. Ešte aj po natlačení lístkov je reálne lepšie odstúpiť z kandidatúry, než to ťahať do trpkého konca, ktorým nik nič nezíska.
Dovoľme si na záver zacitovať samotného Matoviča:
“Rozumná časť spoločnosti sa musí správať zodpovedne. To je alfa a omega, to je biblia demokracie”
Súhlasíme. Stále dúfame, že všetky národné sily sú zodpovedné a spravia, čo treba.
Peter Vanád
 
Príspevok Dohody kandidátov na prezidenta donútia racionalizovať správanie aj na národnej strane spektra. V záujme netrieštenia síl, sa budú musieť slabší kandidáti vzdať zobrazený najskôr Hlavné správy.