Londýn 30. augusta 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Peter Nicholls/Pool Photo via AP)
 
Britský minister pre brexit však verí, že dohoda sa dosiahne pred tým, ako Británia z bloku vystúpi, a hlavný vyjednávač EÚ uviedol, že únia je pripravená ponúknuť Británii špeciálne partnerstvo.

Na snímke britský minister pre brexit Dominic Raab

Veľká Británia a Európska únia pravdepodobne nedodržia októbrový termín, ktorý si stanovili na dosiahnutie dohody o vzťahoch po brexite. Povedal to v stredu britský minister pre brexit Dominic Raab. Zároveň je však podľa vlastných slov pevne presvedčený, že dohoda sa dosiahne pred tým, ako Británia z bloku v marci budúceho roka vystúpi.
Podľa návrhu, ktorý minulý mesiac pripravila vláda britskej premiérky Theresy Mayovej, by Británia dodržiavala časť smerníc EÚ výmenou za voľný obchod s tovarmi.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier uviedol, že vyjednávania sa dostali do “osobitne náročnej” záverečnej etapy. Povedal však, že EÚ je pripravená ponúknuť Británii špeciálne partnerstvo, aké ešte neuzavrela “s nijakou inou krajinou”.
Joshua Mahony, analytik firmy IG venujúcej sa obchodu na finančných trhoch, konštatoval, že Barnierov pozitívny tón “zvýšil nádeje na trhoch”. Zároveň ale upozornil, že “takmer všetky predošlé prielomy sa rýchlo ukázali ako falošná nádej”.
 
Príspevok Dohoda o vzťahoch Británie a EÚ po brexite sa podľa Raaba do októbra asi nestihne zobrazený najskôr Hlavné správy.