Bejrút 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-ICRC via AP)

Dohoda o prímerí medzi sýrskou vládou a “umiernenými” opozičnými povstalcami, ktorú sprostredkovali Rusko a Turecko, vstúpila do platnosti dnes o polnoci miestneho času (23.00 SEČ vo štvrtok)

Ilustračné fotoIlustračné foto

Moskva a Ankara podporujú proti sebe stojace strany sýrskeho konfliktu; ruskú podporu majú vládne sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo turecká vláda stojí za povstalcami, ktorí chcú tento režim zvrhnúť.

Dohoda o zastavení bojov je potenciálnym prelomom v občianskej vojne, ktorá sužuje túto blízkovýchodnú krajinu už šesť rokov a vyžiadala si vyše štvrť milióna mŕtvych. Konflikt zároveň spustil migračnú krízu v Európe.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že ak prímerie vydrží, budú v januári v Kazachstane nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami. Súčasťou dohody je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria.

Z dohody sú podľa Turecka vyňaté povstalecké skupiny, ktoré Bezpečnostná rada OSN označila za teroristické organizácie, ako sú Islamský štát a Fatah aš-Šám, ktoré sú najsilnejšími ozbrojenými skupinami bojujúcimi proti Damasku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.