Bratislava 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Dohoda lekárov združených vo Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera na spolupráci od novembra stále nie je istá.
Predstavitelia ZAP v stredu kritizovali, ako sa vzájomná dohoda ambulancií s poisťovňou realizuje v praxi. Problémom má byť, ako si obe strany vyložili spôsob zvyšovania peňazí.
Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory SR Marian Kollár

Zväzu sa nepáči, ako Dôvera pristúpila k dohodnutému päťpercentnému zvýšeniu zdrojov. Šéf jeho správnej rady Marian Kollár označil v stredu aktuálny návrh poisťovne za neprijateľný. ZAP poukazuje, že ambulancie nemajú od novembra dostať plošné zvýšenie päť percent, ale priemerné. V takomto prípade má byť zvýšenie zdrojov pre lekárov nepostačujúce.
To, že ZAP s takýmto návrhom nebude nikdy súhlasiť, deklarovali jeho zástupcova na utorkovom (24.10.) rokovaní s Dôverou. Postup považujú za nekorektný. V stredu zdravotná poisťovňa doručila ZAP-u nový návrh zmluvných podmienok. Bude sa ním zaoberať Správna rada ZAP, ktorá bude zasadať večer.
“Mrzí nás, že do rokovaní medzi Dôverou a ZAP-om je opäť vťahovaná verejnosť. ZAP-u sme včera predložili návrh na päťpercentné zvýšenie úhrad, ktorý je plne v súlade s dohodou zo začiatku októbra,” reagoval PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.
Dôvera verí, že na podmienkach sa s ambulanciami čoskoro dohodne. Správanie ZAP-u označila ako neprofesionálne a nekorektné.
Lekári združení vo Zväze ambulantných poskytovateľov sa o nové zmluvy sporili so súkromnou poisťovňou od leta. Od prvého októbra ohlásilo nezmluvný vzťah s Dôverou asi 2000 ambulancií, ide približne o jednu tretinu lekárov na Slovensku. Ambulancie neboli spokojné s výškou platieb, ktoré im ponúkala. Začiatkom októbra obe strany ohlásili dohodu na zmluvných podmienkach od novembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.