Ukrajina/USA 22. februára 2018 (HSP/rv/Foto: screenshot youtube)

Administratíva prezidenta Trumpa v minulom roku odsúhlasila plán na dodávky letálnych zbraní Ukrajine, vrátane protitankových rakiet Javelin. Američania sú ochotní v roku  2018 dodať Ukrajincom 35 komplexov Javelin. Informáciu potvrdil aj ukrajinský prezident Porošenko. Ruský portál Rusvesna si kladie otázku, či ozaj získajú Ukrajinci od Ameirčanov Javeliny
Na snímke Kurt Volker

Kurt Volker informoval, že Javeliny budú predstavovať len časť pomoci pre Ukrajincov. Volker poukázal na skutočnosť, že ešte Obamova administratíva sľúbila dodať letálne zbrane Ukrajine, čo sa však neuskutočnilo. Trumpova administratíva sa rozhodla dodávať Ukrajincom letálne zbrane, čo rozširuje možnosti USA pri podpore Ukrajiny. Cieľom Američanov je podľa Volkera zvýšiť bojaschopnosť ukrajinskej armády a umožniť jej chrániť celé ukrajinské územie.
Na snímke protitanková raketa Javelin
Ešte nie je zrejmé, koľko bude Ukrajina za Javeliny platiť, objavili sa aj americké informácie, že Ukrajinci môžu získať Javeliny zadarmo. Hlava ukrajinských ozbrojených síl Stepan Poltorak si pochvaľuje výsledky stretnutia s americkým ministrom obrany Jamesom Matisom, podľa Poltoraka už existuje jasný harmonogram dodávok Javelinov na Ukrajinu.
Rusko považuje vyhrocovanie situácie na Donbase za kontraproduktívne. Podľa slov Dmitrija Peskova by regulácii krízy na Donbase prospelo, keby Ukrajina dodržiavala Minské dohody. Ukrajinskí politici však plnia rozkazy USA, ktoré si neželajú mier na východe Ukrajiny. Proti dodávkam zbraní Ukrajincom vystupuje aj množstvo európskych politikov. Rozpútanie masívnej vojny na východe Ukrajiny môže ohroziť bezpečnosť Európy.
Američanom konflikt na Ukrajine vyhovuje, pretože sa obávajú rastu ruského vplyvu a potrebujú cez ukrajinský konflikt zvýšiť tlak aj na “európskych spojencov”, ktorí vykazujú čoraz častejšie odstredivé tendencie vo vzťahu k USA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.