Dobrovoľníctvo je u zdravotne postihnutého na pracovnom trhu plusom

Bratislava 12. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Zdravotne znevýhodný človek uplatnenie môže nájsť v rôznych občianskych združeniach či chránených dielňach

Ilustračné fotoIlustračné foto

Dobrovoľníctvo môže byť pre zdravotne znevýhodneného človeka pridanou hodnotou na pracovnom trhu. Pre zamestnávateľa to bude ukazovateľom, že daný kandidát nestratil chuť na sebe pracovať a zaujíma sa o dianie v spoločnosti. Poukazuje na to Katarína Tešla z pracovného portálu Profesia.sk.

Uplatnenie si podľa nej môže nájsť v rôznych občianskych združeniach či chránených dielňach. Takáto činnosť môže dať zdravotne postihnutému pocit užitočnosti a spoločenskej angažovanosti. “Lepšie zvláda bariéry a nemusí žiť ďalej v sociálnej izolovanosti,” povedala pre TASR Tešla. Vďaka dobrovoľníctvu sa zdravotne postihnutý stáva súčasťou kolektívu. “Jeho myšlienky sa automaticky presmerujú z rozmýšľania nad vlastným trápením úplne iným smerom,” vysvetlila Tešla.

Súhlasí s tým aj Miroslava Zváčová z neziskovej organizácie INEX Slovakia, ktorá sa venuje dobrovoľníctvu. “V tomto sektore sa ľudia stretávajú a robia niečo spoločne, nedelia sa na chorých a zdravých, ide im o spoločnú vec,” zdôraznila. Zdravotne znevýhodnený sa môže podľa nej zapojiť do jednodňových, víkendových či viacdňových dobrovoľníckych aktivít. “Treba ale brať ohľad na svoje obmedzenia,” povedala pre TASR Zváčová. Dobrovoľníci s postihnutím už podľa nej prispeli vo viacerých projektoch, napríklad zameraných na environmentálnu prácu či prácu s ľuďmi.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.