Južný Sudán 12. februára 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)

Dobrá správa prišla z Južného Sudánu, kde bolo včera prepustených na slobodu z rúk miestnych ozbrojených skupín vyše 300 detí, z toho 87 dievčat. Stalo sa tak po prvýkrát po vyše roku, informuje UNICEF. Začal sa tým proces, pri ktorom by v nasledujúcich týždňoch malo byť oslobodených najmenej ďalších 700 detí. Od decembra 2013 slúži v radoch ozbrojených skupín v tejto africkej krajine ešte približne 19-tisíc detí.

Zhruba 215 detí bolo prepustených z Hnutia národného oslobodenia Južného Sudánu (SSNLM), ktoré v roku 2016 podpísalo mierovú dohodu s vládou a momentálne integruje svojich vojakov do národnej armády. Ďalších 96 detí bolo prepustených z opozičnej Oslobodzujúcej armády sudánskeho ľudu (SPLA-IO), uvádza v správe UNICEF.
Reprezentant tejto organizácie v Južnom Sudáne Mahimbo Mdoe v tejto súvislosti povedal: „Je to rozhodujúci krok k dosiahnutiu konečného cieľa – zjednotiť všetky tie tisícky detí, ktoré sú ešte v ozbrojených skupinách, s ich rodinami. Ide o najväčšie prepustenie detí za takmer tri roky a je zásadne dôležité, aby vyjednávania pokračovali, aby nastalo ešte mnoho ďalších dní ako je tento.
Nie všetky deti boli zverbované nasilu. Mnohé sa pripájajú k ozbrojeným skupinám preto, lebo cítia, že nemajú inú alternatívu. Našou prioritou pre túto skupinu a pre deti celého Južného Sudánu je garantovať im podporu, ktorú potrebujú, aby tak mohli vidieť sľubnejšiu budúcnosť.“ „UNICEF žiada na rok 2018 45 miliónov USD potrebných na prepustenie, demobilizáciu a reintegráciu detí v celej krajine“, uvádza sa v správe UNICEF.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.