Bratislava 5. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Na zoznam UNESCO v piatok zaradilo aj ďalšie lokality v Európe, Afrike, Južnej Amerike a Ázii.

Ilustračné foto

Do zoznamu Svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok pribudlo staroveké mesto Babylon v Iraku. Pozostatky metropoly Novobabylonskej ríše, ktorá bola domovom jedného zo siedmich divov sveta – Semiramidiných visutých záhrad, sú podľa UNESCO “unikátnym svedectvom jednej z najvplyvnejších ríš starovekého sveta”. Mesto podľa organizácie tiež “predstavuje vyjadrenie novobabylonskej tvorivosti na jej vrchole”.

Na zoznam Svetového dedičstva UNESCO okrem Babylonu v piatok pribudli aj ďalšie lokality v Európe, Afrike, Južnej Amerike a Ázii. Sú nimi islandský národný park Vatnajökull s ľadovcami, ľadovými jaskyňami a sopkami, brazílske mestečká Paraty a Ilha Grande, významné z kultúrneho aj prírodného hľadiska, Francúzske južné a antarktické územia, staroveké hutnícke miesta v Burkine Faso, útočiská sťahovavých vtákov pozdĺž pobrežia Žltého mora a Pochajského zálivu v Číne a Hyrkánske lesy pozdĺž južného pobrežia Kaspického mora v Iráne, ktoré zaujali UNESCO svojou históriou a biodiverzitou.

O ich zaradení rozhodla komisia Svetového dedičstva UNESCO, ktorá tento rok zasadá v azerbajdžanskom Baku. Jej stretnutie začalo 30. júna a potrvá do 10. júla.

Komisia tiež rozhodla o rozšírení existujúcej lokality Svetového dedičstva UNESCO v regióne Ochridského jazera. Región Ochridu v Severnom Macedónsku figuruje na zozname od roku 1979. Lokalitu tento rok rozšírili o región Ochridského jazera v Albánsku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj