Moskva/Londýn 4. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Jevgenij Odinokov)

Rusko dodá skvapalnený zemný plyn (ZZP) z ložiska Jamal-ZZP spoločnosti NOVATEK do Veľkej Británie kvôli búrke Emma, ktorá zasiahla Európu. Píše o tom The Financial Times.
Budovanie podniku na výrobu skvapalneného plynu Jamal SPG

Ruský skvapalnený plyn dopraví do Británie Royal Dutch Shell, oznámili listu dva informované zdroje. O tomto víkende prečerpá loď Shell v Biskajskom zálive svoj náklad z ruského ľadoborca. 6. marca dopraví spoločnosť plyn do replynofikačního terminálu v Milfond Haven, odkiaľ má byť prečerpaný odberateľom.
List poznamenal, že spoločnosť NOVATEK, ktorá je hlavnou majiteľkou podniku Jamal-ZZP, a Royal Dutch Shell odmietli komentár k tejto správe.
Veľká Británia prevzala 28. decembra 2017 prvú partiu skvapalneného zemného plynu z Ruska, ktorý bol tiež vyrobený v podniku Jamal. Do britského prístavu na ostrove Grain ju dopravil špeciálny ľadoborec na dopravu plynu Christophe de Margerie.
Agentúra Bloomberg predtým písala o tom, že Európa je kvôli abnormálnej zime nútená kupovať zemný plyn v rekordnom množstve.
“Európa, a zvlášť Veľká Británia, stále viac závisí od Ruska v zásobovaní energetickými zdrojmi,” upozorňuje agentúra.
V článku sa hovorí, že ostatné krajiny nie sú zatiaľ schopné konkurovať Rusku v tejto otázke. Najmä Nórsko, ktoré je na druhom mieste podľa výšky dodávok do Európy, znížilo v dobe zvýšeného dopytu prísun plynu kvôli technickým problémom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.