Madrid 20. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Približne 350 migrantom sa v noci nadnes podarilo prekonať hraničné oplotenie a dostať sa do španielskej severoafrickej enklávy Ceuta. Jedenásť z nich pritom utrpelo zranenia a niekoľkí skončili so zlomeninami v nemocnici, informoval Červený kríž.

Ilustračné foto

Zlomeniny utrpeli aj dvaja príslušníci bezpečnostných síl. Migrantom sa podarilo preraziť bránu, ktorá bola prerazená už pri predchádzajúcom vpáde imigrantov z minulého piatka.

Na územie španielskej enklávy Ceuta, ležiacej na pobreží Maroka v blízkosti Gibraltárskeho prielivu, sa každoročne pokúšajú dostať stovky utečencov prevažne zo štátov subsaharskej Afriky a v poslednej dobe aj zo Sýrie. Týmto spôsobom sa chcú dostať na územie Európskej únie bez toho, aby sa museli vydať na nebezpečnú cestu cez Stredozemné more.

Len minulý piatok sa o prekonanie šesť metrov vysokého dvojitého plota okolo Ceuty pokúsilo približne 1000 migrantov. Úspešná bola približne polovica z nich.
V dočasnom ubytovacom centre v Ceute s kapacitou 1300 lôžok je v súčasnosti ubytovaných vyše 500 imigrantov, o ktorých sa starajú pracovníci Červeného kríža.

Odtiaľ ich zvyčajne presúvajú do rôznych centier v samotnom Španielsku.  Cieľom migrantov sa opakovane stáva aj Melilla, ďalšia španielska pobrežná enkláva susediaca s Marokom, vzdialená od Ceuty zhruba 250 kilometrov východným smerom.

 

 

Príspevok Do španielskej enklávy Ceuta sa opäť dostali stovky migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.