Svet 16. októbra 2017 (HSP/The Sun/Foto:Wikipedia)
 
Rozprávka Lokomotíva Tomáš bude zahŕňať viac ženských a zahraničných postáv na odporúčanie OSN
Ilustračné foto

Mattel, výrobca hračiek, ktorý vlastní značku Lokomotíva Tomáš, chce v budúcom roku pridať dve hlavné postavy do detskej rozprávky. Nia a Rebecca sa objavia v každej epizóde a pomôžu odstrániť rodovú nerovnováhu.
Tri zo siedmich lokomotív v Tidmouth Sheds majú zastupovať ženské postavičky – namiesto jednej, ktorá sa v rozprávke objavovala doteraz. Rodová rovnosť je len jednou z mnohých zmien, ktoré prišli do 30-ročnej rozprávky.
Tomáš prvýkrát navštívil skutočné krajiny, nová je aj znelka, postavy budú vtipnejšie a rozprávač bude nahradený hlasom Tomáša. Zmeny sú súčasťou snahy o pozdvihnutie Tomášovho bizarného image a boja proti poklesu predaja hračiek.
Je to veľké riziko pre frančízu, ktorá začala ako knižná séria pred viac ako 70 rokmi. Mattel zmeny konzultoval s OSN. Celkovo spoločnosť strávila dva roky na modernizácii rozprávky. Kate Schlomannová, viceprezidentka značky, povedala: “Je to obrovská zmena.”
Nia, lokomotíva z Kene, má debutovať budúce leto vo filme „Veľký svet! Veľké dobrodružstvá!“, teda ešte pred vstupom do televízneho seriálu na jeseň.
Henry a Edward musia uvoľniť miesto pre Niu a Rebecku – ktoré pochádzajú z pevniny neďaleko Tomášovho fiktívneho ostrova Sodora. Lokomotívy tak doplnia Emily, ktorá bola za posledných 13 rokov jedinou ženskou postavičkou v rozprávke.
Ian McCue, jeden z producentov, povedal: “Novú ženskú postavu sme pridali aj v minulosti, ale myslím si, že v rozprávkach ako je táto, majú tendenciu spadnúť do pozadia po úvodnom predstavení. Našim cieľom je dostať tieto dve nové postavy do popredia, aby dopĺňali Tomáša.“
Spoločnosť prevzala kontrolu nad rozprávkou pred piatimi rokmi, keď zakúpila spoločnosť Hit Entertainment za 512 miliónov libier. Odvtedy sa pokúša využiť svoje postavenie na ovplyvňovanie rozprávky. V minulom roku prišli na scénu nové lokomotívy z Indie a Číny, aby pridali rozmanitosť.